Firinda Yassi Makarna Tarifi

Firinda Yassi Makarna

Firinda Yassi Makarna Nasıl Yapılır?

 1. FIRINDA YASSI MAKARNA
 2. Kullanılacak malzeme (4 kişi için):
 3. 300 gram yassı uzun makarna (bülbül yuvası olabilir),
 4. 6 yumurta,
 5. 50 gram margarin yağı,
 6. 1/2 kilo çok olgun domates,
 7. 1 baş soğan,
 8. 1 kahve fincanı kıyılmış maydanoz,
 9. 2 çorba kaşığı zeytinyağı,
 10. yeteri kadar tuz ve karabiber.
 11. Yapımı : Margarin yağının yarısıyle zeytinyağını rendelenmiş soğanla birlikte bir kuşaneye koyup kavurmalı. Soğanlar renk değiştirince kabuğu soyulup çekirdekler! çıkarıldıktan sonra parçalara doğranmış domatesleri katmalı. Ateşin ısısını azalt, malı ve salça koyulaşıncaya kadar domatesi pişirmeli.
 12. Bu işler olurken makarnayı başlamalı, suyunu büyükçe bir kâseye boşaltmalı. Yumurtaların aklarıyle sarılarını ayırmalı. Yumurta sarılarını çırparak köpürtmeli. rini katmalı. Birkaç el daha çırptıktan Çırpmaya ara vermeden tuz ve karabibe. eonra makarnaları içine atmalı. Harmanlamalı.
 13. Beri yanda kar köpüğü durumuna gelinceye kadar çırpılmış yumurta aklarını har. manlanmakta olan makarnalı karışıma azar azar katmalı.
 14. Kalan margarin yağıyle pyrex bir kayık tabağı yağa bulamalı. Bunun üstüne makarnalı karışımı dökmeli ve kabı orta ısılı bir fırına sürmeli.
 15. Yemek kabarıp üzeri kızarınca pyrex kayık tabağı fırından çıkarmalı ve bir salça kâsesine konmuş koyu domatesli salçanın üstüne maydanozu serpip bununla birlikte sofraya götürüp servis yapmalı.

Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2011