Kuşbaşi Etli Bulgur Pilavi Tarifi

Kuşbaşi Etli Bulgur Pilavi

Kuşbaşi Etli Bulgur Pilavi Nasıl Yapılır?

 1. KUŞBAŞI ETLİ BULGUR PİLAVI
 2. Bulgur pilâvı:
 3. 1/2 kg bulgur
 4. 6 çorba kaşığı sadeyağ
 5. 2 bardak etsuyu veya su
 6. 1 çorba kaşığı tuz
 7. Eti:
 8. 4 çorba kaşığı margarin
 9. 3 soğan (büyük)
 10. 2 domates (büyük)
 11. 2 bardak su
 12. 750 gr koyun eti
 13. 2 kahve kaşığı karabiber
 14. 1 tatlı kaşığı tuz
 15. Bir tencereye ölçülere göre margarin ile küçük doğranmış soğanlar konularak kavrulur. Soğanlar pembeleşince kuşbaşı doğranmış koyun eti buna katılarak kapağı kapatılır ve et, suyunu çekinceye kadar pişirilir. Sonra tuz, karabiber, kabukları ve çekirdekleri çıkarılarak küçük doğranmış domatesler (yoksa salçası) ve sıcak su ilâve edilerek iki saat pişirilir. Tencerenin kapağı açılarak karıştırmak suretiyle yemeğin suyu çektirilir.
 16. Etler, tamamen suyunu çekince yeniden üzerine ılık et suyu dökülerek ateşten indirilip bir tarafa bırakılır. Başka bir tencere alınarak buna sadeyağ konulur, biraz kızdırılarak içersine ayıklanmış, 2 - 3 su yıkanmış ve süzülmüş bulgur konularak kuvvetli ateşte 10 dakika kavrulur ve buna tuz ile et tenceresi olduğu gibi boca edilir.
 17. İyice karıştırıldıktan sonra kapağı kapatılır ve bulgurlar suyunu çekinceye kadar pişirilir. Sonra tencerenin kapağı açılarak ateşten indirilir, üzerine bir peçete örtülüp yeniden kapağı kapatılarak yarım saat demlendirildikten sonra iyice karıştırılar ve servis yapılır.

Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2011