Sosisli Erişte Tarifi

Sosisli Erişte

Sosisli Erişte Nasıl Yapılır?

 1. SOSİSLİ ERİŞTE
 2. 1 paket erişte
 3. 500 g sosis
 4. 30 g (2 çorba kaşığı) tuzsuz tereyağı
 5. 3 çorba kaşığı soğan (ince doğranmış)
 6. 1 küçük defne yaprağı
 7. 2 çorba kaşığı ayçiçek yağı
 8. 2 çorba kaşığı taze soğan (doğranmış)
 9. 1 1/4 tatlı kaşığı tuz
 10. bir tutam beyazbiber (taze çekilmiş)
 11. Tereyağını kalın dipli bir tavaya koyup, tavayı orta ateşe oturtarak tereyağını eritin. Eriyince soğanları koyup, sürekli karıştırarak, saydamlaşıncaya kadar (yaklaşık 2 dakika) pişirin, tavayı ateşten alıp, bir kenara bırakın.
 12. Ayçiçek yağını kalın dipli bir tencereye koyup, tencereyi orta ateşe oturtarak, ayçiçek yağını ısıtın. Isınınca doğranmış sosisleri koyup, sürekli karıştırarak 1,5-2 dakika pişirin. Tencereyi ateşten alıp, bir kaşıkla iterek sosisleri tencerenin bir kenarına toplayın. Tavadaki soğanın yağını bir tel süzgeçten tencereye süzüp (süzgeçte kalan posaları iyice sıktırdıktan sonra atın) tencereyi bir kenara bırakın.
 13. Başka bir tencereye 2 litre su koyup, tencereyi harlı ateşe oturtarak, suyu kaynatın. Kaynayınca tuzun 1 tatlı kaşığını koyup, karıştırdıktan sonra, erişteleri koyarak, yumuşayıncaya (ama diriliklerini bütünüyle yitirmemelidirler) kadar haşlayın (1 dakika geçince birini alıp, pişip pişmediğini kontrol edin). Erişteler pişince tencereyi ateşten alıp, erişteleri bir süzgeçte süzerek, öbür tenceredeki sosisli karışımın üstüne boşaltın. Taze soğanları serpiştirip, kalan 1/4 tatlı kaşığı tuzu ve beyazbiberi serperek, karıştırın. Tencereyi kısık ateşe oturtup, üstünü örterek, 1 dakika ısıtın. Tencereyi ateşten alıp, sosisli erişteyi bir servis tabağına boşaltarak, servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2011