Lüks Makarna Graten Tarifi

Lüks Makarna Graten

Lüks Makarna Graten Nasıl Yapılır?

 1. LÜKS MAKARNA GRATEN
 2. 500 gram ince makarna
 3. 12 bardak su
 4. 2 çorba kaşığı tuz
 5. SALÇASI:
 6. 50 gram un (1 kahve fincanı)
 7. 50 gram margarin (2,5 çorba kaşığı)
 8. 75 gram soğan (1 orta)
 9. 625 gram süt (2,5 bardak)
 10. 1/2 bardak rende gravyer peyniri
 11. Tuz
 12. Karabiber
 13. Muskat
 14. AYRICA İLAVESİ GEREKLİ:
 15. 1/2 adet haşlanmış tavuk
 16. 2 adet haşlanmış beyin
 17. 1/2 bardak haşlanmış bezelye
 18. 6 dilim füme dil
 19. ÜSTÜNE SOTE İÇİN:
 20. 1 kahve fincanı rende gravyer
 21. 100 gram tereyağı, ya da margarin (5 çorba kaşığı)
 22. 1 Bir tencereye 12 bardak su, 2 silme çorba kaşığı tuz koyarak kaynamaya bırakmalı, su kaynayınca buna, kırmadan 500 gram ince makarna koyarak, makarnalar yumuşak bir hal alıncaya kadar 15-20 dakika haşlamalıdır.
 23. 2 Sonra, haşlamış olduğumuz makarnaları kalın delikli bir kevgirden geçirmeli, kaynar suyunu döktükten sonra, iki üç defa da bol soğuk suda yıkamalı ve iyice süzdükten sonra bunları, içinde erimiş 3 çorba kaşığı tereyağı, ya da margarin olan tencereye koyarak 1 dakika kadar yağda sote etmeli ve bir tarafa ayırmalıdır.
 24. 3 Diğer taraftan, küçük bir kap, ya da kuşaneye 2,5 silme çorba kaşığı margarin koyarak eritmeli, sonra buna 1 kahve fincanı un katarak, karıştırmalı, unu ancak 2 dakika kadar kavurmalı, sonra da una, azar azar olmak üzere, sıcak bir halde iki buçuk bardak da süt katmalı ve bir taraftan da hızlıca karıştırmak, mahallebi kıvamına gelinceye kadar aşağı yukarı 2 - 3 dakika daha karıştırarak pişirmeli ve ateşten almalıdır. (Bu salçayı, bir buçuk bardak süt ve 1 bardak da tavuk suyu katarak yapabilirsiniz.)
 25. 4 Sonra, ateşten almış olduğumuz salçaya, haşlamış ve didiklenircesine küçük parçalara ayrılmış yarım tavuk, haşlanmış ve küçük parçalara doğranmış 2 adet koyun beyni, haşlanmış yarım bardak taze iç bezelye (varsa), kıyılırcasına kesilmiş 6 dilim füme dil koyarak, hepsini iyice bir karıştırman ve biraz sonra kullanmak üzere bir tarafa ayırmalıdır.
 26. 5 Bundan sonra, makarna ve salçayı alabilecek yuvarlak ve kenarları yüksekçe bir tepsi, ya da formanın içini iyice yağladıktan sonra üstüne yarım kahve fincanı kadar rende gravyer peyniri serpmeli, peynirin üstüne de bir kat makarna, bir kat salça ve sonuncu katı da makarna ile bitirerek tepsi, ya da formanın içini bu şekilde doldurmah, sonuncu kat makarnanın üstüne de kalan 1 kahve fincanı rende gravyer peyniri düzenli serptikten sonra peynirin üstüne de fındık büyüklüğünde parçalara ayrılmış olarak, kalan 2 çorba kaşığı tereyağı, ya da margarin oturtmalı, sonra da tepsiyi orta kuvvetteki fırına sürerek makarnanın üstündeki peynir hafifçe kızarıncaya kadar aşağı yukarı 15 dakika fırınlamalı ve kabı ile birlikte fırından alarak hemen servis yapmalıdır.

Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2011