Beyaz Peynirli Kesme Makarna Tarifi

Beyaz Peynirli Kesme Makarna

Beyaz Peynirli Kesme Makarna Nasıl Yapılır?

 1. BEYAZ PEYNİRLİ KESME MAKARNA
 2. HAMURU:
 3. 350 gram un (7 kahve fincanı)
 4. 50 gram un (açmak için) (1 kahve fincanı)
 5. 75 gram süt (1 kahve fincanı)
 6. 4 adet yumurta sarısı
 7. 1/2 kahve fincanı yumurta beyazı
 8. 10 gram tuz (1/2 çorba kaşığı)
 9. HAŞLAMAK İÇİN:
 10. 12 bardak su
 11. 2 silme çorba kaşığı tuz
 12. 100 gram sadeyağ, ya da margarin (5 çorba kaşığı)
 13. 125 gram beyaz peynir
 14. 1 Hamur açılan tahtaya 350 gram un eledikten sonra, unun ortasını havuz gibi açmalı ve açılan bu yere; 4 adet yumurta sarısı, yarım kahve fincanı yumurta beyazı ile, içine yarım çorba kaşığı tuz katılmış 1 kahve fincanı da su veya süt koyarak, yuğurmalı, bunları sıkı hamur yapmalı, sonra da, elde edilen bu hamuru iki eşit parçaya kestikten sonra üstüne nemli bir bez örterek hamurları 1 - 2 saat kadar dinlenmeye bırakmalıdır. (Hamur ne kadar fazla dinlendirilirse o kadar kolay ve rahat açılır).
 15. 2 Sonra, 1 - 2 saat kadar dinlendirmiş olduğumuz bu hamurları sıra ile alarak, üstü unlanmış hamur tahtasına koymalı ve hamurun üstünü de hafifçe unladıktan sonra bunun üstüne merdane ile basarak aşağı yukarı büyükçe bir tabak yuvarlaklığında açmalı, sonra da, merdane ile açmış olduğumuz bu hamuru 2 milimetreye, yani hamur tahtası belli belirsiz görünür bir hale gelinceye kadar bir çok kez oklavaya sararak, oklavaya sarılmış olduğu halde hamurun iki uçlarına basmak ve yuvarlamak, sonra da oklavadan çıkararak başka ucundan olmak üzere tekrar sararak hamurları büyütmelidir.
 16. 3 İnce açılmış bu hamurları, hamur tahtasına ya da masaya sererek ve 40 - 50 dakika kadar bırakarak, hamurların hafifçe kurumalarım sağlamalı, sonra hafifçe kurumuş olan bu hamurları dört parmak enliğinde katlayarak sardıktan sonra bunları, sarılmış olarak, yarım, parmak eninde kesmeli ve şerit haline getirmelidir.
 17. 4 Sonra bu makarnaları, içinde kaynar bir halde 12 bardak tuzlu su olan tencereye atarak, makarnalar yumuşak bir hal alıncaya kadar aşağı yukarı 10 dakika haşlamalı ve soğuk su ile birkaç kez yıkadıktan sonra, kevgirden geçirmeli ve iyice süzülmesini sağlamalıdır.
 18. 5 Bundan sonra makarnaları haşladığımız tencereye, 5 silme çorba kaşığı sadeyağ, ya da margarin koyarak kızdırmalı, sonra bu yağa, iyice süzmüş olduğumuz makarnaları koyarak,'birkaç kez kanştırmalı, ancak 2 dakika kadar sote etmeli ve tabağa alarak servis yapmalıdır.

Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2011