Saray Usulu Domates Salatasi Tarifi

Saray Usulu Domates Salatasi

Saray Usulu Domates Salatasi Nasıl Yapılır?

 1. SARAY USULU DOMATES SALATASI
 2. 500 gram domates (3 büyükçe)
 3. 1/2 kahve fincanı limon suyu
 4. 50 gram soğan (1 küçük baş)
 5. 1/2 kahve fincanı zeytinyağı
 6. 5 adet yeşil biber
 7. biraz tuz
 8. 4-5 dal taze nane
 9. 1) İyice olmuş 3 büyükçe domatesi bir kap içinde kaynamakta olan suya atarak ancak bir dakika bıraktıktan sonra derhal sudan çıkarmalı ve kabuklarını soyduktan sonra, domatesleri ancak irice fındık büyüklüğünde olmak üzere bir çukur tabağa doğrayarak bir tarafa bırakmalıdır.
 10. 2) Sonra, 1 küçük baş soğanı (salata soğanı) tâbir ediien varım ay şeklinde ince doğradıktan sonra üstlerine 1 çorba kaşığı tuz atarak beş dakika kadar öylece bırakmalı, sonra da bu tuzlu soğanları ovalamak suretile iyice öldürdükten sonra yıkamalı ve sıkmak suretile sularını çıkardıktan sonra bu soğanları da tabak içindeki domateslere ilâve etmelidir.
 11. 3) Bilâhare tabaktaki bu soğanlı domateslere, kıyılırcasma ince doğranmış 4-5 dal nane, birer santim uzunlukta kesilmiş 5 adet acıca yeşil biber ile 1 miktar da tuz ilâve ettikten sonra, bunları fazla sıkmamak şartile, avuç ile hafifçe mmcıklarcasma karıştırarak domateslerin hafifçe suyunu salmasını temin etmelidir.
 12. 4) Sonra salataya 1/2 kahve fincanı zevtinvağı ile 1/2 kahve fincanı da limon suyu ilâve ettikten sonra bunları tekrar bir defa daha karıştırmak ve servis yapmalıdır.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2011