Yumurtali Füme Balik Salatasi Tarifi

Yumurtali Füme Balik Salatasi

Yumurtali Füme Balik Salatasi Nasıl Yapılır?

 1. YUMURTALI FÜME BALIK SALATASI
 2. Kullanılacak malzeme (4 kişi için):
 3. 100 gram füme balık,
 4. 3 yumurta,
 5. 500 gram patates,
 6. 1 kök yeşil salata veya marul,
 7. 1 demet maydanoz,
 8. 1/2 limon,
 9. 1 bardak zeytinyağı,
 10. yeteri kadar karabiber ve tuz.
 11. Yapımı: Patatesleri bol suda yıkayarak kabuklarını soymadan bir tencereye koyun.
 12. Üzerlerini örtünceye kadar soğuk ve tuzlu su doldurarak ateşe oturtun. Haşlanınca ateşten indirin, suyunu süzün ve ılımaları için bir kenara bırakın. Beri yanda yumurtaları katı oluncaya kadar haşlayın, sonra bir süre soğuk suyun içinde tutup kabuklarını soyun ve iyice soğumaları için bir kenara bırakın. Yeşil salatanın veya marulun üstündeki kalın ve bozuk yaprakları ayıkladıktan sonra yaprak yaprak ayırın ve bol akarsuda teker teker yıkayıp sularının süzülmesi için bir süzgece koyun.
 13. Suyu süzülmüş salata veya marul yapraklarını hafif çukur olan büyük bir salata tabağının dibine 'döşeyin. Soğumuş olan patateslerin kabuklarını soyup kuşbaşı doğrayın ve yeşil yaprakların üzerine dökün. Yumurtaları da yuvarlak dilimler halinde keserek patateslerin üzerine dizin. Sonra füme balığın (eğer ayıklanmamış olarak alındıysa derisini çıkartın, kılçıklarını ayıklayın) yarısını dilim dilim keserek patateslerin üzerine dizin, öbür yarısını kıyarcasına doğrayarak salatanın, üzerine serpin.
 14. Beri yanda bir porselen kâsenin içine 1/2 limon suyu, 1 çay kaşığı tuz ve karabiber koyarak çatalla iyice çırpın. Sonra bir eli. nizle çırpmaya devam ederken öbür elinizle 1 bardak kadar zeytinyağını azar azar içine katın ve bunları birbirlerine ye-dirinceye kadar çırpmaya devam edin. Sonra ayıklanmış, yıkanmış ve kıyılmış maydanozlu sosun içine katarak karıştırın. Sos hazırlanınca bunu salatanın üzerine gezdirerek dökün. İsterseniz sosu bir kâseye koyup salatanın yanısıra da servis yapabilirsiniz.
 15. İsteyenler haşlanmış yumurtalardan birinin sarısını alıp çatalla iyice ezdikten sonra bu sosun içine de katabilirler. Bu salatayı bir mayonezle hazırlamak da mümkündür. O vakit 2 yumurtanın sarısı, bir çimdik tuz, 1 bardak zeytinyağı ve yarım limonun suyuyla bir mayonez hazırlayın. Mayonez iyice kabardıktan sonra bir süre buzdolabında dinlendirin.
 16. Buz dolabından çıkarttıktan sonra 50 gram füme balığı kıyarak mayonezin içine katın ve salatanın üzerine dökün. Sonra bunu salata veya ordövr yerine servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2011