Marul Bohçası Tarifi

Marul Bohçası

Marul Bohçası Nasıl Yapılır?

 1. MARUL BOHÇASI
 2. 2 rezene (yeşil bölümleri ayıklanmış; kök bölümleri çubuklar halinde kesilmiş)
 3. 250 g şalgam (kabukları soyulup, çubuklar halinde kesilmiş)
 4. 500 g kabak (kazınıp, çubuklar halinde kesilmiş)
 5. 2 portakal (kabukları rendelendikten sonra, birinin suyu sıkılmış)
 6. 6 iri marul yaprağı (ya da lahana yaprağı)
 7. 1 küçük kırmızı soğan (ince doğranmış)
 8. 1 1/2 çorba kaşığı ayçiçek yağı
 9. 2 çorba kaşığı maydanoz (ince kıyılmış)
 10. 1/2 tatlı kaşığı tuz
 11. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 12. 6 maydanoz dalı (süsleme için)
 13. Büyük bir tencerede 2 litre (yaklaşık 8 su bardağı) su kaynatın. Rezene çubuklarını birtel süzgece koyup, süzgeci kaynayan suya oturtarak, yumuşayıncaya kadar (2 - 3 dakika) haşlayın tencereyi ateşten alın, rezeneleri soğuk suya tutarak dirittikten sonra iyice süzdürerek büyük bir tencereye aktarın. Şalgam çubuklarını tel süzgeç içinde kaynayan suya oturtup 2-3 dakik haşladıktan sonra soğuk su altında diriltin ve iyice süzdürerek rezene çubuklarının bulunduğu tencereye ekleyin. Kabak çubuklarını da tel süzgeç içinde kaynayan suya oturtup, ,1 dakika haşladıktan sonra, soğuk su altında diriltin ve iyice süzdürerek, rezene - şalgam çubuklarının bulunduğu tencereye aktarın. Sonra portakal kabuğu rendesini ekleyip, tenceredeki karışımı karıştırın.
 14. Marul (ya da lahana) yapraklarını tel süzgeç içinde kaynayan suda hafifçe yumuşayıncaya (ama diriliklerini yitirmemelidirler) kadar (yaklaşık 15 saniye) haşlayıp, soğuk su altında dirilterek, sularını süzdürün. Bir bıçakla her marul (ya da lahana) yaprağının uç bölümünde V biçimi bir kesik yapıp, ortalarındaki damarlı bölümleri çıkarın.
 15. Kırmızı soğanlar, çiçekyağı, portakal suyu, kıyılmış maydanoz, tuz ve karabiberi, sebze çubuklarının bulunduğu tencereye katıp, iyice karıştırdıktan sonra, tencereyi 15 dakika kadar buzdolabında soğutun.
 16. Marul (ya da lahana) yapraklarını, mutfak tezgâhına serin. Tencereyi buzdolabından alıp, bir kaşıkla salatayı marul yapraklarının üstüne bölüştürün. Her yaprağın kenarını salata harcının üstüne doğru katlayıp, bütün kenarları aynı biçimde kapatarak küçük bir bohça yapın. Öbür yapraklarla da aynı işlemleri tekrarlayıp, marul bohçalarını bir servis tabağına yerleştirerek, tencerede kalan sosu marulların üstüne gezdirin. Tabağı buzdolabına kaldırıp, 30 dakika kadar soğuttuktan sonra, bohçaların üstünü maydanoz dallarıyla süsleyerek servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2011