Kırmızı Biber Soslu Patates Salatası Tarifi

Kırmızı Biber Soslu Patates Salatası

Kırmızı Biber Soslu Patates Salatası Nasıl Yapılır?

 1. KIRMIZI BİBER SOSLU PATATES SALATASI
 2. 750 g taze patates (yıkanıp, kazınmış)
 3. 2 tatlı kırmızı biber
 4. 2 diş sarımsak (dövülmüş)
 5. 1/2 tatlı kaşığı biberiye (ufalanmış)
 6. 1/4 tatlı kaşığı tuz
 7. bir tutam kırmızıbiber
 8. 2 çorba kaşığı sirke
 9. 2 çorba kaşığı natürel zeytinyağı
 10. 2 bağ roka ya da suteresi (sapları ayıklanıp, yıkandıktan sonra, süzdürülmüş)
 11. Büyük bir tencereye patatesleri koyup, üstlerini örtecek kadar su doldurun. Tencereyi orta ateşe oturtup, patatesleri keskin bir bıçağın ucuyla kolayca delinebilecek kadar (yaklaşık 25 dakika) pişirin. Tencereyi ateşten alıp, ; patatesleri süzerek, soğumaları için bir kenara bırakın.
 12. Önce fırınınızın ızgarasını yakın.
 13. Tatlı kırmızı biberleri fırın ızgarasının 5 cm altına yerleştirip, her yandan derileri kabarana kadar çevirerek ızgara edin. Biberleri fırından alıp, bir kâseye koyarak, kâsenin üstünü plastik filmle örtün (kâsenin içindeki buhar, biberlerin derisinin iyice kabarmasını sağlayacaktır). Biberlerin kabaran derilerini soyup, çekirdeklerini çıkarın. Blendıra biberler, sarmısak, biberiye, tuz ve kırmızıbiberi koyup, pürüzsüz sos kıvamı alıncaya kadar karıştırın. Blendır çalışırken önce sirkeyi, sonra zeytinyağını ekleyip, birkaç saniye sonra blendırı durdurarak, sosu bir sos kabına aktarın.
 14. Soğuyan patatesleri ortadan ikiye kesip, ince dilimleyin. Roka (ya da suteresi) yapraklarını geniş bir salata tabağına yerleştirip, üstlerine patates dilimlerini koyun. Sosun birazını patateslerin üstüne döküp, salatayı yanında sos kabıyla servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2011