Mantarlı Brokoli Salatası Tarifi

Mantarlı Brokoli Salatası

Mantarlı Brokoli Salatası Nasıl Yapılır?

 1. MANTARLI BROKOLİ SALATASI
 2. 1 kg mantar (yıkanıp kurulandıktan sonra, uzun sapları kesilmiş)
 3. 4 iri arpacık soğanı (boylamasına ince kıyılmış)
 4. 6 çorba kaşığı limon suyu (taze sıkılmış)
 5. 2 1/2 tatlı kaşığı kekik
 6. 1/2 tatlı kaşığı tuz
 7. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 8. 1 çorba kaşığı ayçiçek yağı
 9. 1250 g brokoli (çiçekler halinde ayıklanmış)
 10. 1 yeşil salata (yıkanıp, kurulanmış)
 11. Hardal sosu:
 12. 2 çorba kaşığı hardal (tercihen taneli hardal)
 13. 2 çorba kaşığı sirke (içinde 1 tatlı kaşığı süzme bal eritilmiş)
 14. 1 çorba kaşığı maydanoz (kıyılmış)
 15. 1/2 tatlı kaşığı kekik
 16. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 17. 1 çorba kaşığı ayçiçek yağı
 18. Önce fırınınızı 230 °C'a ısıtın. Mantarları büyük bir fırın tepsisine koyup, arpacık soğanları, limon suyu, kekik, tuz, karabiber ve ayçiçek yağını ekleyerek, mantarların her yanı iyice bulanana kadar karıştırın. Sonra mantarlı karışımı bir kaşığın tersi yardımıyla fırın tepsisine tek bir kat halinde serip, tepsiyi fırına vererek, mantarlar iyice yumuşayıncaya ve tepsideki sıvının büyük bölümü buharlaşıncaya kadar (20 - 25 dakika) pişirin. Tepsiyi fırından alıp, bir kenarda sıcak tutun.
 19. Sosu hazırlamak için hardal, ballı sirke, maydanoz, kekik ve karabiberi bir kâsede karıştırın. Ayçiçek yağını sicim gibi akıtarak ve çatalla sürekli çırparak ekleyip, bir kenara bırakın.
 20. Bir tencereye 2,5 cm yüksekliğinde su koyup, içine delikli buğulama kabı yerleştirin ve tencereyi orta ateşe oturtaraksuyu birtaşım kaynatın. Kaynayınca, brokkoli-leri buğulama kabına koyup, tencerenin kapağını sıkıca kapatarak, brokkolileri yumuşayıncaya (ama diriliklerini bütünüyle yitirmemelidirler) kadar (yaklaşık 4 dakika) buharda pişirin. Tencereyi ateşten alıp, brokkolileri mantarların bulunduğu tepsiye ekleyerek, üstüne kâsedeki sosu dökün ve salatayı iyice karıştırın. 8 düz tabağa yeşil salata yapraklarını döşeyip, salatayı yaprakların üstüne bölüştürerek, hemen (ya da buzdolabında soğuttuktan sonra) servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2011