Bezelyeli Mantarlı Karabuğday Salatası Tarifi

Bezelyeli Mantarlı Karabuğday Salatası

Bezelyeli Mantarlı Karabuğday Salatası Nasıl Yapılır?

 1. BEZELYELİ MANTARLI KARABUĞDAY SALATASI
 2. 750 g taze iç bezelye
 3. 200 g karabuğday
 4. 250 g mantar (yıkanıp, kurulanmış)
 5. 4 çorba kaşığı limon suyu (taze sıkılmış)
 6. % çorba kaşığı sirke
 7. 1/4 tatlı kaşığı süzme bal
 8. 1 arpacık soğanı (ince doğranmış)
 9. 1/4 tatlı kaşığı tuz
 10. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 11. 1 çorba kaşığı ayçiçek yağı
 12. Küçük bir kâsede bal ile sirkeyi karıştırıp bir kenara bırakın. Bir tencerede 1/4 l. (1 su bardağı) su kaynatıp, kaynayınca tencereyi ateşten alarak, mantarları haşlanma suları içinde bir kenarda 20 dakika bekletin. Sonra bir tencere üstüne yerleştirilmiş süzgeçte suyunu süzüp (suyu atmayın), mantarları doğrayarak, yeniden haşlama suyunun içine atın.
 13. Bir tencerede 2 l. (yaklaşık 8 su bardağı) su kaynatıp, kaynayınca taze bezelyeleri ekleyerek, iyice yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 6 - 7 dakika) kaynatın (donmuş bezelye kullanıyorsanız, bu pişirme işlemi gerekmez). Sonra tencereyi ateşten alıp, bezelyeleri bir süzgeçte süzerek bir kenara bırakın.
 14. Bir tencerede 1/2 l. (yaklaşık 2 su bardağı) sû kaynatıp, kaynayınca karabuğdayları ekleyin ve sürekli karıştırarak, iyice yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 5 dakika) pişirin. Tencereyi ateşten alıp, karabuğdayları bir. süzgeçte süzdükten sonra, akar su altında çalkalayın ve yeniden süzerek, bir salata kâsesine aktarın.
 15. Mantarları delikli kepçeyle haşlama suyundan çıkarıp, biraz daha ince kıyarak, limon suyuyla birlikte küçük bir kâseye koyun (limon suyu mantarların kararmalarını önleyecektir) ve iyice karıştırıp, bir kenara bırakın.
 16. Sosu hazırlamak için, mantarların haşlama suyunu, içine tülbent yerleştirilmiş bir tel süzgeçten, küçük bir tencereye aktarın. Tencereyi orta ateşe oturtup, içinde yaklaşık 2 çorba kaşığı su kalıncaya kadar (yaklaşık 5 dakika) kaynatın. Tencereyi ateşten alıp, içindeki suyu bir kâseye aktarın ve limon suyu mantar karışımının suyunu bir tel süzgeçten süzerek ekleyin. Ballı sirke, arpacık soğanları, tuz ve karabiberi katıp, iyice karıştırın. Ayiçek yağını sicim gibi akıtarak ve sürekli karıştırarak ekleyip, bir çatalla ya da çırpma teliyle iyice çırptıktan sonra, sosu bir kenara bırakın.
 17. Bezelyeler ve mantarları karabuğdayların bulunduğu kâseye aktarıp, üstüne sosu boşaltın. Salatayı iyice karıştırıp, hemen servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2011