Pirinçli Mercimek Salatası Tarifi

Pirinçli Mercimek Salatası

Pirinçli Mercimek Salatası Nasıl Yapılır?

 1. PİRİNÇLİ MERCİMEK SALATASI
 2. 200 g sarı (ya da kırmızı) mercimek
 3. 100 g pirinç
 4. 2 çorba kaşığı tozşeker
 5. 4 çorba kaşığı sirke (tercihen içinde birkaç ahududu bekletilmiş)
 6. 6 çorba kaşığı tuzsuz tavuk suyu
 7. 200 g arpacık soğanı (2 dakika kaynar suda haşlandıktan sonra, kabuğu soyulmuş)
 8. 1 tatlı kaşığı hardal
 9. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 10. 1 çorba kaşığı ayçiçek yağı
 11. Küçük bir tencereye 3/4 litre (3 su bardağı) su koyup, mercimekleri ekleyerek, tencereyi orta ateşe oturtun ve bir taşım kaynatın. Kaynayınca ateşi kısıp, mercimekleri iyice yumuşayıncaya (ama renklerini ve bütün diriliklerini yi-tirmemelidirler) kadar (15 - 20 dakika) pişirin.
 12. Bu arada küçük bir tencereye 1 su bardağı su koyup, pirinçleri ekleyerek, tencereyi orta ateşe oturtun ve suyu bir taşım kaynatın. Kaynayınca ateşi kısıp, tencerenin kapağını kapatarak, pirinçleri suyunu çekinceye ve iyice yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 20 dakika) pişirin.
 13. Bu arada bir yağsız tavayı kısık ateşe oturtup, tozşekeri koyarak, sıvılaşmaya başlayıncaya ve karamela kıvamı alıncaya kadar pişirin. Sirkenin 3 çorba kaşığını ve tavuk suyunun 4 çorba kaşığını ekleyip, karıştırın. Karışım tıkırdamaya başlayınca arpacık soğanlarını ekleyip, ara sıra karıştırarak, bütün suyu çekinceye ve soğanlar hafifçe kızarıncaya kadar pişirin. Tavayı ateşten alıp, bir kenara bırakın.
 14. Mercimeklerin piştiği tencereyi ateşten alıp, mercimekleri bir süzgeçte süzerek, birsalata kâsesineaktarın. Pirincin piştiği tencereyi ateşten alıp, pirinçleri kâsedeki mercimeklere ekleyin. Tenceredeki soğanlı karışımı da katıp, iyice karıştırın.
 15. Sosu hazırlamak için kalan sirke, kalan tavuk suyu, hardal ve karabiberi küçük bir kâsede karıştırın. Bir çatalla çırparak çiçekyağını ekleyip, sosu kâsedeki salatanın üstüne boşaltın, iyice karıştırıp, oda sıcaklığına inince (ya da buzdolabında 20 dakika kadar soğuttuktan sonra) servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2011