Kırmızı Biberli Mercimek Salatası Tarifi

Kırmızı Biberli Mercimek Salatası

Kırmızı Biberli Mercimek Salatası Nasıl Yapılır?

 1. KIRMIZI BİBERLİ MERCİMEK SALATASI
 2. 250 g yeşil mercimek
 3. 2 çorba kaşığı kuru tarhun
 4. 4 çorba kaşığı sirke
 5. 3 tatlı kırmızı biber
 6. 4 çorba kaşığı natürel zeytinyağı
 7. 8 diş sarımsak
 8. 1/2 su bardağı limon suyu (taze sıkılmış)
 9. 4 çorba kaşığı taze soğan (ince doğranmış)
 10. 3 çorba kaşığı maydanoz (ince kıyılmış)
 11. 1/2 tatlı kaşığı tuz
 12. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 13. 1 yumurta (katı haşlanmış)
 14. 1 salatalık (kanallı bıçakla kazınıp, ince dilimlenmiş)
 15. 2-3 küçük olgun domates (dilimlenmiş)
 16. Önce fırınınızın ızgarasını yakın.
 17. Mercimekleri birtencereye koyup, 3/4 litre (3 su bardağı) su ekleyerek tencereyi orta ateşe oturtun ve suyu bir taşım kaynatın. Kaynayınca ateşi kısıp, mercimekleri yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 20 dakika) pişirin.
 18. Tarhunu ve sirkeyi küçük bir tencerede karıştırıp, tencereyi orta ateşe oturtarak bir taşım kaynatın. Kaynayınca tencereyi ateşten alıp, en az 10 dakika bir kenarda bekletin.
 19. Biberleri fırının ızgarasının 5 cm altında, her yanlarının derisi kalkıncaya kadar çevire çevire ızgara edip.fırından alarak bir kâseye yerleştirin. Kâsenin üstünü plastik filmle örtüp, bir kenara bırakın (kâsedeki buhar derilerinin iyice kalkmasını sağlayacaktır). Biberler elle tutulacak kadar soğuyunca derilerini soyun ve tohumlarını çıkarıp atın. Sonra ince doğrayıp, bir kenara bırakın.
 20. Tencereyi ateşten alıp, mercimekleri bir süzgeçte süzerek, bir salata kâsesine aktarın. Küçük bir kapta zeytinyağı vetarhunlu sirkeyi karıştırıp, mercimeklerin üstüne boşaltın. İnce doğradığınız tatlı biberleri katıp, iyice karıştırdıktan sonra, kâseyi buzdolabına kaldırın.
 21. Önce fırınınızı 240°C'a ısıtın. Ateşe dayanıklı bir cam tabağa sarımsakları koyup, tabağı fırına yerleştirerek, sarımsaklar iyice yumuşayıncaya kadar (8-10 dakika) pişirin. Tabağı fırından alıp, bir kenarda sarımsaklar elle tutulacak kadar soğuyuncaya kadar bekletin. Soğuyan sarmısakların kabuklarını soyup, bir kâse üstüne yerleştirilmiş tel süzgeç içinden elinizle bastırarak kâseye geçirin ve limon suyunu ekleyin. Buzdolabındaki kâseyi alıp, limon suyu - sarmısak püresi karışımını ekledikten sonra, taze soğanlar, maydanoz, tuz ve karabiberi katın ve iyice karıştırın. Kâseyi buzdolabına kaldırıp, salatayı en az 2 saat soğutun.
 22. Salatayı buzdolabından alıp, bir kenara bırakın. Yumurtayı soyup, sarısını akından ayırın. Yumurta sarısını küçüp bir kâse üstüne yerleştirilmiş tel süzgeçten bir kaşıkla bastırarak geçirin. Yumurta akını da aynı biçimde küçük kâseye geçirin.
 23. Mercimek salatasını büyük bir servis tabağına koyup, üstüne yumurta sarısı - akı karışımının yarısını (isterseniz tümünü; ama bu durumda tarifin yanında verdiğimiz kolesterol miktarı yükselir) serpiştirin. Salatayı salatalık ve domates dilimleriyle süsleyip, servis yapın.
 24. Not: Bu salata önceden hazırlanıp, buzdolabında bir gece bekletilirse daha lezzetli olur. Yalnız süsleme malzemesinin, servisten hemen önce yerleştirilmesi gerekir.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2011