Baklalı Makarna Salatası Tarifi

Baklalı Makarna Salatası

Baklalı Makarna Salatası Nasıl Yapılır?

 1. BAKLALI MAKARNA SALATASI
 2. 8 domates (kabukları soyulup, çekirdekleri çıkarıldıktan sonra, doğranmış)
 3. 500 g makarna
 4. 300 g taze iç bakla
 5. 2 diş sarımsak (soyulmuş)
 6. 4 çorba kaşığı sirke
 7. 1/2 tatlı kaşığı tuz
 8. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 9. 2 çorba kaşığı taze soğan (ince kıyılmış)
 10. 4 kiraz domates (her biri 4'e bölünmüş)
 11. 1 çorba kaşığı natürel zeytinyağı
 12. Bir tencereye 4 litre (yaklaşık 16 su bardağı) su koyup, orta ateşe oturtarak bir taşım kaynatın. Kaynayınca tuzun 1 tatlı kaşığını ve makarnaları ekleyip, makarnalar yumuşayıncaya (ama diriliklerini bütünüyle yitirmemelidirler) kadar (yaklaşık 5 dakika) haşlayın.
 13. Tencereyi ateşten alıp, makarnaları bir süzgeçte süzdükten sonra, soğuk su altında çalkalayın. Sonra yeniden suyunu süzdürüp, bir salata kâsesine aktarın. Bir tencereye 1 litre (yaklaşık 4 su bardağı) su koyup, orta ateşe oturtarak suyu bir taşım kaynatın. Kaynayınca iç baklaları ekleyip, iyice yumuşayıncaya kadar (8-10 dakika) haşlayın (donmuş bakla kullanıyorsanız, yalnızca 4 çorba kaşığı suda 5 dakika haşlamanız yeterlidir). Tencereyi ateşten alıp, baklaları bir süzgeçte süzerek, bir kenara bırakın.
 14. Doğranmış domatesler, sarmısak, sirke, kalan 1/4 tatlı kaşığı tuz ve karabiberi blendır kabına koyup, püre kıvamı alıncaya kadar karıştırın. İç baklalar, taze soğanlar, kiraz domates dilimleri, zeytinyağı ve domates - sarmısak . püresini, kâsedeki makarnaların üstüne boşaltıp, iyice karıştırdıktan sonra, bekletmeden servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2011