Taze Fasulyeli Hindi Salatası Tarifi

Taze Fasulyeli Hindi Salatası

Taze Fasulyeli Hindi Salatası Nasıl Yapılır?

 1. TAZE FASULYELİ HİNDİ SALATASI
 2. 500 g hindi (göğüs eti kuşbaşı doğranmış)
 3. 750 g taze fasulye (kılçıkları ayıklanıp, uçları kesilmiş)
 4. 1 1/2 çorba kaşığı sirke (tercihen tarhunlu sirke)
 5. 1 çorba kaşığı ayçiçek yağı
 6. 2 tatlı kaşığı tarhun
 7. 2 çorba kaşığı taze soğan (ince doğranmış)
 8. 1/2 tatlı kaşığı tuz
 9. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 10. 1/2 su bardağı yoğurt (tercihen yarım yağlı)
 11. 1 çorba kaşığı krema
 12. 1 1/2 tatlı kaşığı hardal
 13. 1 tatlı kaşığı salça
 14. 1 çorba kaşığı maydanoz (kıyılmış)
 15. Büyük bir tencerenin içine 2 litre (8 su bardağı) su koyup, tencereyi harlı ateşe oturtarak, suyu kaynatın. Kaynayınca taze fasulyeleri ekleyip, hafifçe yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 6 dakika) haşlayın. Tencereyi ateşten alıp, fasulyeleri bir süzgeçte süzerek, soğuk su altında çalkalayın. Sularını süzdürüp, kâğıt mutfak havlusuyla kuruladıktan sonra, bir kenara bırakın.
 16. Bir tencereye 1 litre (4 su bardağı) su koyup, bir taşım kaynatın. hindi etlerini ekledikten sonra, tencerenin kapağını kapatın ve eleri haşlayın. Tencereyi ateşten alıp, etleri bir süzgeçte süzerek, bir kenarda ılınmaya bırakın. Daha sonra bir salata kâsesinde fasulyelerle karıştırın.
 17. Küçük bir kâseye sirke, ayçiçek yağı, tarhunun yarısı, taze soğanların 1 çorba kaşığı, tuzun yarısı ve karabiberin yarısını koyup, karıştırın. Hindi, taze fasulye karışımını bir servis tabağına koyup, hazırladığınız sirkeli marinadı kaşıkla üstlerine boşaltarak, tabağı oda sıcaklığında en az 30 dakika bekletin.
 18. Bekletme süresinin bitimine doğru, sosu hazırlamak için yoğurt, krema, hardal ve salçayı bir kâsede karıştırın. Maydanozlar, kalan tarhun, kalan taze soğanlar, kalan tuz ve kalan karabiberi ekleyip, iyice karıştırdıktan sonra, salatanın yanında servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2011