Fıstıklı Ispanaklı Harç Tarifi

Fıstıklı Ispanaklı Harç

Fıstıklı Ispanaklı Harç Nasıl Yapılır?

 1. FISTIKLI ISPANAKLI HARÇ
 2. 250 g pazı (ayıklanıp, doğranmış)
 3. 1 kg ıspanak (ayıklanıp, doğranmış)
 4. 1 demet maydanoz (doğranmış)
 5. 50 cl. (2 su bardağı) tuzsuz tavuk (ya da hindi) suyu
 6. 125 g kuşüzümü
 7. 30 g (2 çorba kaşığı) tuzsuz tereyağı
 8. 750 g soğan (doğranmış)
 9. 3 diş sarmısak (ince kıyılmış)
 10. 1/2 tatlı kaşığı kekik
 11. 1/2 tatlı kaşığı tuz
 12. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 13. 50 g dolmalık fıstık
 14. 1 çorba kaşığı limon suyu (taze sıkılmış)
 15. 5 ekmek dilimi (kabukları alınıp, ıslatıldıktan sonra, ufalanmış ve kurutulmuş)
 16. Büyük bir tencereye 12,5 cl. (1/2 su bardağı) su koyup, tencereyi harlı ateşe oturtarak, suyu kaynatın. Kaynayınca pazılar, ıspanaklar ve maydanozları koyup, ateşi kısın ve tencerenin kapağını kapatarak, sebzeleri yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 4 dakika) haşlayın. Tencereyi ateşten alıp, sebzeleri bir süzgeçte süzerek, soğuk su altında çalkalayın. Elinizle bastırarak bütün sularını süzdürüp, bir kenara bırakın.
 17. Tavuk (ya da hindi) suyunu bir tencereye koyup, tencereyi orta ateşe oturtarak, tavuk suyunu 5 çorba kaşığı kalıncaya kadar kaynatın. Tencereyi ateşten alıp, kuşüzümlerini koyarak karıştırın ve tavuk suyunu çekip şişmeleri için, bir kenara bırakın.
 18. Tereyağını kalın dipli bir tavaya koyup, tavayı orta ateşe oturtarak, tereyağını eritin. Eriyince soğanları koyup, sık sık karıştırarak, yaklaşık 5 dakika pişirin. Sarımsaklar, kekik, tuz ve karabiberi katıp, ara sıra karıştırarak, soğanlar yumuşayıncaya (ama renkleri esmerleşmemelidir) kadar (yaklaşık 5 dakika) pişirin. Kuşüzümleri ile içinde bekledikleri tavuk suyunu ekleyip, tavayı ateşten alarak, bir kenara bırakın.
 19. Büyük birtencerede haşlanmış sebzeleri, tavadaki karışımı, dolmalık fıstıkları ve limon suyunu karıştırın. Ufalanmış ekmekiçlerini katıp, karıştırarak, kullanıncaya kadar bir kenarda soğumaya bırakın.
 20. Not: Bu harcı tavuk etleri yanında kullanabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2011