Patatesli Taze Fasulyeli Sığır Salatası Tarifi

Patatesli Taze Fasulyeli Sığır Salatası

Patatesli Taze Fasulyeli Sığır Salatası Nasıl Yapılır?

 1. PATATESLİ TAZE FASULYELİ SIĞIR SALATASI
 2. 600 g kontrfile (yaklaşık 2,5 cm kalınlığında; bütün yağları alınmış)
 3. 1 küçük soğan (ince doğranmış)
 4. 1 diş sarımsak (ince kıyılmış)
 5. 1 dolmalık biber (sap ve çekirdekleri temizlendikten sonra, ince doğranmış)
 6. bir tutam tane karabiber (iri dövülmüş)
 7. 1 tatlı kaşığı tarhun
 8. 2 limonun suyu
 9. 250 g taze patates (kabukları kazınıp, kuşbaşı doğranmış)
 10. 350 g taze fasulye (kılçıkları ayıklanmış)
 11. bir tutam tuz
 12. 1 domates (dilimlenmiş)
 13. 4 tatlı kaşığı çiçekyağı
 14. 1 tatlı kaşığı hardal
 15. Soğanlar, sarmısak, dolmalık biber parçaları, karabiberiler ve tarhunu bir kâseye koyup, karıştırdıktan sonra, karışımın yarısını, pek derin olamayan bir kabın dibine serpiştirin. Üstüne kontrfileyi yerleştirip, kâsede kalan karışımı kontrfilenin üstüne serpin. Limon suyunu da üstüne gezdirip, kontrfileyi oda sıcaklığında 2 saat bekletin.
 16. Bu arada bir tencereye 1 litre (4 su bardağı) su koyup, bir taşım kaynatın. Kaynayınca patatesleri koyup, yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 10 dakika) haşlayın. Tencereyi ateşten alıp, patatesleri delikli kaşıkla çıkararak, bir kenarda soğumaya bırakın. Tencereye delikli buğulama kabı yerleştirip, yeniden orta ateşe oturtarak, suyu bir taşım kaynatın. Kaynayınca buğulama kabına taze fasulyeleri koyup, tencerenin kapağını kapatın ve taze fasulyeleri hafifçe yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 5 dakika) buharda pişirin. Tencereyi ateşten alıp, fasulyeleri bir süzgeçte süzerek, soğuk su altında çalkaladıktan sonra, sularının süzülmesi için süzgeçte bırakın.
 17. Fırınınızın ızgarasını yakın. Kontrfileyi kaptan birtaba-ğa çıkarın. Kapta kalan biberli karışımı bir tencereye aktarıp, tencereyi orta ateşe oturtarak bir taşım kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra, sosu 2 dakika pişirip, tencereyi ateşten alarak bir kenara bırakın.
 18. Kontrfileyi kâğıt mutfak havlusuyla kurulayıp, fırın ızgarasının altına yerleştirerek, 4 dakika ızgara edin. Sonra altüst edip, üstüne tuzu serperek öbür yüzünü de 4 dakika (kanlı sevmiyorsanız, birkaç dakika daha) ızgara edin. Kontrfileyi ateşten alıp, oda sıcaklığında 30 dakika kadar beklettikten sonra, yaklaşık 5 cm uzunluğunda şeritler halinde kesin.
 19. Soğuyan patates parçaları, suları süzülmüş taze fasulyeler, domates parçalan ve et şeritlerini bir salata kâsesine koyup, karıştırın. Tenceredeki sosu bir tel süzgeçten bir kâseye süzün (süzgeçte kalan posaları atın). Kâsedeki süzülmüş sosa çiçekyağı ile hardalı çırparak karıştırıp, sosu salatanın üstüne boşaltarak, iyice karıştırın. Salatayı buzdolabında 20 dakika soğuttuktan sonra, servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2011