Kırmızı Biber Soslu Taze Soğan Tarifi

Kırmızı Biber Soslu Taze Soğan

Kırmızı Biber Soslu Taze Soğan Nasıl Yapılır?

 1. KIRMIZI BİBER SOSLU TAZE SOĞAN
 2. 4 demet taze soğan (ayıklanıp, uçları kesilmiş; her biri yaklaşık 20 cm boyunda)
 3. 25 cl. (1 su bardağı) tuzsuz tavuk suyu
 4. 1 soğan (dilimlenmiş)
 5. 1 diş sarımsak (kıyılmış)
 6. 2 kırmızı dolmalık biber (sapları ayıklanıp, çekirdekleri temizlendikten sonra, iri doğranmış)
 7. 2 çorba kaşığı natürel zeytinyağı
 8. bir tutam tuz
 9. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 10. 1/2 limon (6 yarım dilim halinde kesilmiş)
 11. Küçük bir tencereye tavuk suyu, soğan dilimleri ve sarımsakları koyup, karıştırın. Tencereyi harlı ateşe oturtup, karışımı suyunu yarı yarıya çekinceye kadar (yaklaşık 5 dakika) kaynatın. Dolmalık biber parçalarını ekleyip, ateşi kısarak karışımı biber parçaları yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 3 dakika) pişirin. Tencereyi ateşten alıp, bir kenara bırakın.
 12. Büyük bir tencereye 2,5 cm yükseklikte su koyup, tencereyi orta ateşe oturtarak, suyu bir taşım kaynatın. Kaynayınca taze soğanları koyup, hafifçe yumuşayıncaya kadar (3 - 4 dakika) haşlayın. Tencereyi ateşten alıp, taze soğanları bir süzgeçte süzülmeye bırakın. Küçük tenceredeki dolmalık biberli karışımı blendır kabına koyup, zeytinyağı, tuz ve karabiberleri katarak, pürüzsüz püre kıvamı alıncaya kadar (yaklaşık 1 dakika) karıştırın. Püre kıvamı alan sosu bir kâseye aktarıp, bir kenara bırakın.
 13. Taze soğanları bir tepsiye yerleştirip, üstüne kâsedeki sostan birkaç çorba kaşığı koyarak, sosun üstünü yarım limon dilimleriyle süsleyin. Kırmızı biber soslu taze soğanları, yanlarında kâsede kalan sosla servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2011