Kırmızı Biber Soslu Soğan Püresi Tarifi

Kırmızı Biber Soslu Soğan Püresi

Kırmızı Biber Soslu Soğan Püresi Nasıl Yapılır?

 1. KIRMIZI BİBER SOSLU SOĞAN PÜRESİ
 2. 1 orta boy soğan (yaklaşık 300 g, iri doğranmış)
 3. 1 çorba kaşığı natürel zeytinyağı
 4. 6 çorba kaşığı kıyılmış taze soğan (yalnızca yeşil yaprakları)
 5. 1/4 tatlı kaşığı tuz
 6. 25 cl. (1 su bardağı) tuzsuz tavuk suyu (buzdolabında en az 1 gün bekletilip, koyulaştırılmış)
 7. bir tutam safran
 8. 1 yumurta
 9. 2 yumurtanın akı
 10. bir tutam pul kırmızıbiber
 11. 5 g (1 tatlı kaşığı) tuzsuz tereyağı
 12. Kırmızı biber sosu:
 13. 3 kırmızı dolmalık biber (ızgarada pişirilip, kabukları soyulmuş)
 14. 12,5 cl. (1/2 su bardağı) tuzsuz tavuk suyu
 15. bir tutam pul kırmızıbiber
 16. Zeytinyağını kalın dipli birtavaya koyup, tavayı orta ateşe oturtarak, yağı ısıtın. Isınınca soğanları ve taze soğanların 4 çorba kaşığını koyup, tuzu serperek, karışımı soğanlar iyice yumuşayıncaya kadar (15 - 20 dakika) pişirin.
 17. Bu arada, sosu hazırlamak için, kırmızı dolmalık biberlerin saplarını ve çekirdeklerini temizledikten sonra, blendır kabına koyarak, püre kıvamı alıncaya kadar karıştırın. Püreyi bir tencereye aktarıp, 12,5 cl. (1/2 su bardağı) tavuk suyunu ekleyerek, pul kırmızıbiberi serpin ve bir kenara bırakın. Fırınınızı 180°C'a ısıtın. Tavayı ateşten alıp, soğanlı karışımın soğuması için bir kenara bırakın.
 18. Başka bir tencereye 25 cl (1 su bardağı) tavuk suyunu koyup, içine safranları atın. Yumurtayı ve yumurta aklarını çukur bir kapta hafifçe çırpın (köpüklenmemelidir). Tavadaki soğanlı karışımı blendır kabına aktarıp, tenceredeki safranlı tavuk suyunu azar azar ekleyerek karıştırın. Karışımı çukur kaptaki yumurtaların üstüne boşaltıp, pul kırmızıbiberi serperek, çırpma teliyle hafifçe karıştırın.
 19. 75 cl'lik (3 su bardağı) yuvarlak bir fırın kabını tereya-ğıyla yağlayıp, çukur kaptaki karışımı kaba boşaltarak, kabın üstünü alüminyum folyoyla örtün. Kabı yüksek kenarlı bir fırın tepsisine yerleştirip, tepsiye kabın yarı yüksekliğine kadar su koyun. Sonra tepsiyi fırına verip, soğanlı karışımı katılaşıncaya kadar (40 - 50 dakika) pişirin.
 20. Tepsiyi fırından alıp, kabı tepsiden çıkararak, bir kenarda 10 dakika bekletin. Bu arada, sosun bulunduğu tencereyi kısık ateşe oturtup, sosu ısınmaya bırakın.
 21. Kabın üstündeki alüminyum folyoyu atıp, bir bıçağın yüzünü çeperlerinde gezdirin. Sonra üstüne ısıtılmış bir servis tabağını ters kapatıp, birlikte altüst ederek, kabı çekip çıkarın. Tencereyi ateşten alıp, içindeki sosu, soğan püresinin çevresine döşeyin. Üstüne kalan taze soğanları serpip, servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2011