Portakallı Kırmızı Turp Tarifi

Portakallı Kırmızı Turp

Portakallı Kırmızı Turp Nasıl Yapılır?

  1. PORTAKALLI KIRMIZI TURP
  2. 500 g kırmızı turp (ayıklanmış)
  3. 1 portakal
  4. 15 g (1 çorba kaşığı) tuzsuz tereyağı
  5. bir tutam tuz
  6. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
  7. Bir tencereye 2,5 cm yükseklikte su koyup, içine delikli buğulama kabı yerleştirerek, tencereyi harlı ateşe oturtun ve suyu bir taşım kaynatın. Kaynayınca buğulama kabına kırmızı turpları koyup, tencerenin kapağını sıkıca kapatarak, turpları dışları yumuşayıncaya (ama içleri sert kalmalıdır) kadar (13-15 dakika) pişirin.
  8. Bu arada portakalın kabuğunu soyup, ince uzun şeritler halinde kestikten sonra, incecik kıyarak, 1 çorba kaşığını bir kenara ayırın (kalanını atın). Soyulmuş portakalı bir kâseye sıkıp, bir kenara bırakın.
  9. Tereyağını kalın dipli bir tencereye koyup, tencereyi orta ateşe oturtarak, yağı ısıtın. Isınınca portakal suyunu ekleyip, ateşi iyice kısarak, şurup kıvamı alıncaya kadar (2 - 3 dakika) pişirin. Öbür tencereyi ateşten alıp, buğulama kabındaki turpları, portakal şurubunun bulunduğu tencereye aktarın. Tuzu ve karabiberi serpip, sürekli karıştırarak, turpları 2 - 3 dakika pişirin.
  10. Ayırdığınız 1 çorba kaşığı portakal kabuğunu ekleyip, karışımı 1 dakika daha pişirdikten sonra, tencereyi ateşten alın. Portakallı kırmızı turpları bir servis tabağına aktarıp, bekletmeden servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2011