Mürekkepbalığı Salatası Tarifi

Mürekkepbalığı Salatası

Mürekkepbalığı Salatası Nasıl Yapılır?

 1. MÜREKKEPBALIĞI SALATASI
 2. 1 1/2 çorba kaşığı natürel zeytinyağı
 3. 1 soğan (doğranmış)
 4. 500 g mürekkepbalığı (ayıklanıp yıkandıktan sonra kese bölümü halka, yanları şerit biçiminde kesilmiş; dokunaçları bütün olarak bırakılmış)
 5. 1 diş sarımsak (dövülmüş)
 6. 1 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu
 7. 1 çorba kaşığı kıyılmış maydanoz
 8. bir tutam tuz
 9. bir tutam taze çekilmiş karabiber
 10. 3 kereviz sapı (ince doğranmış)
 11. 1 iri göbek salata (yıkanıp iyice süzdürüldükten sonra kurulanmış ve şeritler halinde doğranmış)
 12. 1 kırmızı soğan (ince halkalar halinde doğranmış)
 13. 2 limon (her biri dörde kesilmiş)
 14. Bir tencerede zeytinyağından 1/2 çorba kaşığını ısıtıp, soğanları ekleyerek, yumuşayıncaya (ama renkleri kararmamalıdır) kadar (7 - 8 dakika) pişirin. Mürekkepbalıkları ve sarmısağı ekleyip, tencerenin kapağını kapatarak, karışımı mürekkepbalıkları iyice yumuşayıncaya kadar (15 - 20 dakika) pişirin. Sonra delikli kepçeyle geniş bir kaba çıkarıp, bir kenara bırakın. Tencereyi ateşe oturtarak, 3/4 oranında çekinceye kadar kaynatın. Kalan zeytinyağı, limon suyu, maydanoz, tuz ve karabiberi tencereye karıştırarak katıp, tencereyi ateşten alın. Mürekkepbalıklarını bir kaba alın üstüne tenceredeki sosu dökün. Kabı buzdolabına kaldırıp, 3 saat soğutun.
 15. Kabı buzdolabından alıp, kereviz saplarını ekleyerek karıştırın. Düz tabaklara, doğranmış salata yapraklarını döşeyip, üstlerine mürekkepbalığı salatasını eşit miktarlarda yerleştirin. Kırmızı soğan halkalarıyla süsleyip, yanlarında limon dilimleriyle servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2011