Köfteli Şehriye Çorbası Tarifi

Köfteli Şehriye Çorbası

Köfteli Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır?

 1. KÖFTELİ ŞEHRİYE ÇORBASI
 2. 350 g yağsız dana kıyması
 3. 1 yumurta + 1 yumurtanın akı (birlikte çırpılmış)
 4. 1 1/2 çorba kaşığı taze adaçayı (ya da 2 tatlı kaşığı kurutulmuş adaçayı)
 5. 2 çorba kaşığı Parmesan (ya da kaşar) peyniri rendesi
 6. 2 francala dilimi (bir gün bayatlatıldıktan sonra, ufalanmış)
 7. 1 olgun domates (kabuklan soyulup, çekirdekleri temizlendikten sonra, doğranmış)
 8. 2 soğan (yaklaşık 200 g, ince doğranmış)
 9. 5 diş sarımsak (ince kıyılmış)
 10. 1/2 tatlı kaşığı tuz
 11. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 12. 4 su bardağı tuzsuz et suyu
 13. 2 havuç (kazınıp, ince dilimlenmiş)
 14. 1 çorba kaşığı ayçiçek yağı
 15. 125 g tel şehriye
 16. taze adaçayı yaprakları (isteğe bağlı; süsleme için)
 17. Bir tencereye dana kıyması, çırpılmış yumurta, adaçayının 1 çorba kaşığı, ufalanmış ekmekler, domatesler, soğanlar, sarmısak, tuzun yarısı, Parmesan (ya da kaşar) peyniri rendesi ve karabiberin yarısını koyup, karıştırın. Tencerenin üstünü plastikfilmle örtüp, buzdolabına kaldırarak, 30 dakika soğutun. Tencereyi buzdolabından alıp, karışımdan her biri 2,5 cm çapında 18 yuvarlak köfte yaparak, bir kenara bırakın. Et suyunu büyük bir tencereye koyup, kalan 1/2 çorba kaşığı adaçayı, havuç dilimleri, kalan tuz ve kalan karabiberi ekledikten sonra, tencereyi orta ateşe oturtarak, karışımı yaklaşık 10 dakika kaynatın.
 18. Bu arada ayçiçek yağını yapışmayan bir tavaya koyup, tavayı orta ateşe oturtarak, yağı ısıtın. Isınınca yuvarlak köfteleri tavaya yan yana yerleştirip (birbirlerine değme-melidirler), bir yüzleri iyice kahverengileşinceye kadar (3 - 5 dakika) pişirin. Sonra sık sık çevirerek, her yanları kahverengileşinceye kadar (yaklaşık 5 - 7 dakika) pişirmeyi sürdürün. Tavayı ateşten alıp, delikli spatulayla köfteleri et suyunun kaynadığı tencereye aktarın. Şehriyeleri katıp, yumuşayıncaya (ama diriliklerini bütünüyle yitirmemelidirler) kadar (yaklaşık 4 dakika) pişirin.
 19. Tencereyi ateşten alıp, çorbayı 6 çorba tabağına bölüştürerek, adaçayı yapraklarıyla süsledikten (isteğe bağlı) sonra, servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2011