Lahanalı Pirinçli Tavuk Çorbası Tarifi

Lahanalı Pirinçli Tavuk Çorbası

Lahanalı Pirinçli Tavuk Çorbası Nasıl Yapılır?

 1. LAHANALI PİRİNÇLİ TAVUK ÇORBASI
 2. 1 çorba kaşığı ayçiçek yağı
 3. 750 g tavuk budu (deri ve yağları bütünüyle temizlenmiş)
 4. 1 diş sarımsak (ince kıyılmış)
 5. 3 taze soğan (ayıklanıp, doğranmış)
 6. 2 su bardağı tuzsuz tavuk suyu
 7. 1/2 tatlı kaşığı kekik
 8. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 9. 1/4 tatlı kaşığı tuz
 10. 100 g pirinç
 11. 2 kurutulmuş arnavutbiberi (sap ve çekirdekleri temizlenmiş)
 12. 1 iri havuç (kazınıp, ince şeritler halinde doğranmış)
 13. 175 g çinlahanası (ya da marul; ince kıyılmış)
 14. Ayçiçek yağını büyük bir tencereye koyup, tencereyi orta ateşe oturtarak, yağı ısıtın. Isınınca tavuk butlarını koyup, sık sık çevirerek, her yanları altın sarısı bir renk alıncaya kadar (3 -4 dakika) kızartın. Butları kaşıkla tencerenin bir kenarına itip, açtığınız boşluğa sarmısak ve soğanları koyun ve sürekli karıştırarak, 1 dakika pişirin. Tavuk suyu ve 3/41 (3 su bardağı) su ekleyip, kekik ve karabiberi serperek, birtaşım kaynatın. Kaynayınca tencerenin kapağını yarı yarıya kapatıp, ateşi kısarak, karışımı 20 dakika pişirin. Yüzeyde biriken köpükleri bir kaşıkla alıp, 20 dakika daha pişirin.
 15. Bu arada bir başka tencereye 1 su bardağı su ve tuzun yarısını koyup, tencereyi orta ateşe oturtarak, suyu bir taşım kaynatın. Kaynayınca pirinci ekleyip, ateşi kısın ve tencerenin kapağını kapatarak, pirinci bütün suyunu çekene kadar (yaklaşık 20 dakika) pişirin.
 16. Pirinç pişerken, arnavutbiberlerini bir kâseye koyup, üstüne 1 su bardağı su dökerek, 15 dakika bekletin. Sonra suyu ve arnavutbiberlerini blendır kabına aktarıp, püre kıvamı alıncaya kadar karıştırın (ya da biberleri havanda dövüp, suyunu azar azar ekleyerek, püre kıvamı alıncaya kadar dövmeyi sürdürün).
 17. Pirincin bulunduğu tencereyi ateşten alıp, bir kenara bırakın. Delikli spatulayla öbür tenceredeki tavuk butlarını çıkarıp, bir kenarda soğumaya bırakın. Elle tutulacak kadar soğuyunca, etlerini ayıklayıp, küçük parçalara kesin (kemiklerini atın). Tavuk parçalarını yeniden kaynamakta olan suya koyup, havuçlar, çinlahanaları (ya da marullar), pirinç ve kalan tuzu ekleyerek, karıştırdıktan sonra, ateşi açın ve havuçlar iyice yumuşayıncaya kadar (3 - 4 dakika) pişirin. Tencereyi ateşten alıp, blendır kabındaki arnavutbiberi püresini tel süzgeçten geçirerek, çorbaya ekleyin ve iyice karıştırın. Çorbayı büyük bir çorba kâsesine boşaltarak, servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2011