Oktay Usta Bir Garip Aşçi Hikayesi Tarifi

Oktay Usta Bir Garip Aşçi Hikayesi

Oktay Usta Bir Garip Aşçi Hikayesi Nasıl Yapılır?

 1. Ben bir garip aşçıyım der , YEŞİL ELMA programının Mengenli aşçısı ve sunucusu Oktay Aymelek..
 2. Kimi gün iltifattan yüzü kızaran kimi gün küçük bir çocuk gibi sevinçten zıplayan insan gibi insandır.
 3. Annem beni işin çok zamanı doğurmuş olmalı, der.. Çünkü mutfaktan hiç çıkamaz. Her yerde ve her koşulda yemek pişirir durur..
 4. İki senedir mutfağında tek başına hergün ünlü bir konuk ağırlıyor. Bir koşturmaca,bir telaştır gidiyor. Canlı yayının tüm azizlikleri yaşanırken , her gün ayrı bir oyun sahneleniyor sanki.
 5. “Sizi öğlen yemeğinde misafir etmek istedik” sözü ile başlayan, “bugün biraz kolum ağrıyor da azıcık yardım eder misiniz” sözleri ile devam eden
 6. Söylemler sık sık yaşanır. Yeşil Elma kreasyonuna ait özel önlükleri giyen Yeşil Elma konukları mutfakta ki tüm maharetlerini gösterirler. Kamera önünde yaşananlar kamera arkasında yaşananların sadece yüzde biridir belki de..
 7. Reklam aralarında hızını alamayıp hiç dinlenmeden kurabiye yapmaya devam edenler mi yoksa , yorgunluktan koltuğa çöküp bir çay molası verenler mi…ve daha neler neler.
 8. Oktay ustanın maceraları gazete sayfalarına da manşet olmuştur elbet. Eleştirmen Yüksel Aytuğ Uğur Dündar abisini aratmayıp mutfakta haşere ararken Oktay usta yağı taşırıp malzeme vermiştir kendisine..Sonuç :Mutfakta yağlı güreş başlığı ile yayınlanan , okuyanı da keyiflendiren bir yazı.
 9. Tayfun Talipoğlu’nun ne kadar iyi bir pizzacı olduğuna(ki kendisi de bunu canlı yayında milyonlarla birlikte öğrenmiştir)Gafur Uzuner’in birçok hanıma temizlik ve titizlik konusunda taş çıkartacağına, Veysel Diker’in gerçekten iyi bir terzi olduğuna(bizzat Oktay ustanın pantolonunun paçasını canlı yayında bastırmıştır) Yeşil Elma seyircileri tanıklık etmiştir.
 10. Bülent Serttaş çiğ köftede orta doğu ve balkanların en iyi ustası olduğunu iddia ederken , Selahattin Alpay ve Mahmut Tuncerin bu konudaki maharetlerini bizzat test ederek gören Oktay usta bu meseleyi halk oylaması ile çözmek düşüncesindedir.
 11. Zaman zaman çatal,oklava,merdane gibi mutfak aletleri ile saldırıya uğrayıp yüreği ağzını gelen garip aşçı Oktay Aymelek , zaman zaman da yangın çıkartıp herkesin ödünü patlatır.
 12. Bu yüzden mutfakta yangın tüpü, kum dolu kova, hortum gibi malzemeler demirbaştır.
 13. Yangın çıkmamıştır mutfakta ama pek çok kez kan dökülmüştür. Genellikle de hızını alamayıp parmağını doğrar aşçımız. Ama İsmail Türüt’ün stüdyonın kapısını fark edemeyip kaşını yarması ve dikiş atılması en büyük ve üzücü kazamızdır elbet.
 14. Unutmadan Cengiz Küçükayvazı’ da anmalıyız. Oktay ustanın hijyen hijyen nidaları ile gaza gelip mutfak lavobosunda duş almaya kalkması hafızalarımızdan silinmeyecektir.
 15. Mutfakta sadece yemek pişmez tabi ki.. Irmak Ünal’dan yabancı dil dersi, Reyhan Karaca’dan solfej, Süeda Çil’den diksiyon ve tiyatro dersi alan Oktay usta kaset çalışmalarına hız vermiştir.(Bu şarkı söylemesini isteyen konuklar için uydurulmuş bir bahanedir elbette)
 16. Konuklarını yemekle hipnotize eden garip aşçı onların çocukluklarına inmesine neden olur.
 17. “Çocukken eve geldiğimizde hiç taze pişmiş kek kokusu ile karşılaşmadım. Annesi evde olan ve güzel yemek yapan çocuklardan değildim ben” diyerek seyircileri duygulandıran Vatan Şaşmaz’ı evlendirmek için çabalayan ustamız nihayet birçok konuğunda muradına ermiş hatta yeğenlerini görerek keyifden dörtköşe olmuştur. Bekarlar evlemiş, evliler çocukları ile Oktay ustaya misafir gelmiştir.
 18. Kucağında minik oğlu, üzerinde önlüğü, elinde tahta kaşığı ile mutfağa giren sevgili dostumuz, dünya tatlısı, sarı papatyamız Zeynep Kasımlıoğlu ise evdeki halini tam tamına göstererek ve“anne ben neden evlendim imdaaaaaaaaaat” diyerek birçok kadının derdine tercüman olmuştur.
 19. Bu maceralar Yeşil Elma mutfağında sık sık yaşanır. Artık Yeşil Elma ailesinin dostları olan ve onları en doğal halleri ve tüm samimiyetleri ile gördüğümüz, tanıdığımız sevgili konuklarımız mutfağımıza misafir olmaya devam ettikçe kimbilir daha ne hoş anılar belleklerde kalacaktır.
 20. Bir parça lezzet, birkaç damla kahka
 21. ha, bir fiske hüzün, kararınca kahkaha ve en önemlisi alabildiğince hoşgörünün Yeşil Elma mutfağından tüm Dünyaya yayılması dilekleri ile …..

Yayınlanma Tarihi: 27 Şubat 2011