Karişik Etli Dolma Tarifi

Karişik Etli Dolma

Karişik Etli Dolma Nasıl Yapılır?

 1. Sizlere çok besleyici ekşili harika bir dolma tarifi veriyorum..Karışık bir dolma sevdiğiniz her tür sebzeyi karıştırıp yapabilirsiniz..Ben genelde patlıcan,kabak,biber,domates ve asma yaprağıyla yaparım harika olur..Bu kez sadece patlıcan ve biberle yaptım..Bu arada kızımıda okuluna yolculadık..Hakkında hayırlısı olur inşallah..İlk kez ayrılıyor evden ve gerçekten çok zorlandım.Kızım boluya gitti Ankaraya 1,5-2 saat uzaklıkta ama yinede zorlandım..Allahım tüm gençlerimizin haklarında hayırlısını versin..Evet geçelim tarifimize.
 2. ***KARİSİK ETLİ DOLMA***
 3. MALZEMELER:
 4. Yarım kg dolmalık biber
 5. 2 adet orta boy kabak
 6. 2 adetorta boy patlıcan
 7. İÇ MALZEMESİ:
 8. 1 veya1,5 su bardağı pirinç
 9. 250 gram kıyma
 10. 1 adet kuru soğan (ince kıyılmış)
 11. Yarım çay bardağı kadar sıvı yağ
 12. 1 yemek kaşığı domates salçası
 13. 1 demet küçük boy maydanoz
 14. 1 adet domates
 15. 1 adet çarliston biber
 16. Karabiber,pulbiber,kimyon
 17. Üzerlerine kapak yapmak için 1 veya 2 domates
 18. Ekşilik vermesi için 1 su bardağıSUMAK
 19. Tuz
 20. YAPILIŞI:Sumağımızı dolma yapımına başlamadan önce 2su bardağısuda bekletelim..Biberlerimizin içlerini temizleyelim..Kabak ve patlıcanlarında içlerini dolma oyacağı ile oyalım..Yıkayıp içlerini hafif tuzlayalım..İç için verilen malzemeleride sumak hariç hepsini karıştıralım..Sumağın suyunu tel bir süzgeçle iç malzememizin içine bir miktarını süzelim..Sırasıyla dolmalarımızı dolduralım..Domateslerimizin kabuklarını soyup yuvarlak dilimleyip bieber,kabak ve patlıcanlarımıza kapak yapalım..Hepsini tencereye dizdikten sonra üzerlerini geçmeyecek şekilde kalan sumak suyu ve su ilave edip harlı ateşe alalım..kaynamaya başlayınca kısık ateşte yaklaşık 40-45 dakika pişirelim..AFİYET OLSUN....
 21. DİGER YEMEK TARİFLERİM İCİN TİKLAYİN LUTFEN NOT:Dolma içiniz artarsa kapalı bir kaba koyup buzlukta bir dahaki dolma yapacağınız zamana kadar saklayabilirsiniz..

Yayınlanma Tarihi: 22 Aralık 2010