Şipspaste - Çerkeztavuğu 5 Kişilik Tarifi

Şipspaste - Çerkeztavuğu 5 Kişilik

Şipspaste - Çerkeztavuğu 5 Kişilik Nasıl Yapılır?

  1. Şips için malzemeler:1 adet tavuk (isteğe göre incikte olabilir )Yarım çay bardağı sıvı yağ 5 kaşık un2su bardağı süt5su bardağı et suyu 5 diş sarımsakKekikTereyağPaste için malzemeler:
  2. 5 çay bardağı bulgur
  3. 12 çay bardağı suŞİPSPASTENİN YAPLIŞITavuk haşlamaya bırakılır ,haşlandıktan sora geniş bir kaba alınarak ayıklanır ,kemiklerinden ayrırarak lokma lokma yapılır. Diğer taraftan, paste yapımına gecebilirsiniz ,önce geniş bir tencereye 12 çay bardağı suyu ocağa koyun kaynayınca ,içine bulğurları dökün pişirin kalın bir sıpatula yardımıyla sakız kıvamına gelinceye dek iyice yagurun ,tepsiye alın iyice bastırın ve dilim dilim kesin ,pastemiz servise hazıdır şimdi şips yapimina gecebiliriz.Şipsin yapılışı
  4. yarım çay bardağı yağ ile 5 kaşık un kavrulur,biraz sıcaklığı geçtikten sonra et suyu ve süt katılır, karıştırılarak pişirilir kaynadıktan sonra dövülmüş sarımsak ve kekik katılır, bir iki taşım taha kaynadıktan sonra ocak kapatılır (pütürleşme olursa blendir veya tel süzgeçten geçirebilirsiniz) şipsimiz servise hazırdır küçük bir tavaya 3 kaşık tereyağı koyup kızdırıyoruz ,içine kırmızı bul biber döküp biberli yagımızı hazır ediyoruz ,geniş yemek tabaklarına şips lerimizi alıyoruz üzerine biberli yağ töküp pasteyi tabağın içine koyuyoruz yayında tavukla birlikte servis yapıyoruz. ...afiyet olsunn :)

Yayınlanma Tarihi: 16 Şubat 2011