Fakir Döneri Tarifi

Fakir Döneri

Fakir Döneri Nasıl Yapılır?

 1. Aslında ismine bakıldığında hiç de fakir döneri değil ama neden öyle demişler bilmiyorum. Annem yapıp tabaklarımıza koyduğunda beklediğimden farklı bir lezzet önümdeydi. İsmi fakir döneri değil de başka bir şey olsaymış daha güzel olurdu. Ama ben gene de adına Fakir Döner olarak söyleyeceğim. Neyse lafı uzatmadan tarifine geçeyim.
 2. Malzemeler;
 3. 1 kilo gram daha kuşbaşı ya da kıyma ve yahut isteğe göre tavuk etinden kuşbaşı
 4. 1 kilo yada 750 gram patates(patates yeme isteğine göre)
 5. 750 gram domates
 6. 1 baş büyük soğan
 7. 1 bağ marul
 8. 1 veya 1,5 kg yoğurt
 9. Tuz, Karabiber, Kimyon, Pul biber, Kırmızıbiber, Zeytinyağı
 10. Hazırlanışı;
 11. Öncelikle malzemelerden seçeneklerdeki etlerden birisini seçiyoruz. Teflon tavaya zeytinyağı koyuyoruz. Sonra etimizi tavaya atıyoruz. İçerisine tuzunu, karabiberini, kimyonunu, pul biberini, kırmızıbiberini isteğimize göre atıyoruz. Çünkü lezzet ev halkında ev halkına değişiyor.(Etler pişerken içine defneyaprağı koyarsanız etler daha lezzetli olur.) Etlerimiz tavadan kısık ateşte pişerken bir başka tavada da küçük küçük küp haline getirilmiş patateslerimizi pişirmeye koyalım. Yağın içine kızgın olmadan bir çay kaşığı sirke koyarsanız patatesleriniz hem daha iyi kızarır hem de tadı daha lezzetli olur. Patateslerimizi de pişirdikten sonra bir tepsinin tabanına yerleştiriyoruz. Patateslerinin üzerine pişmiş etlerimizi güzelce yerleştiriyoruz. Onun üzerine küp küp doğranmış domatesleri yerleştiriyoruz. Sonra soğanı söğüş ya da küp halinde doğrayıp domateslerin üzerine yerleştiriyoruz. Sonra marulları da uzunlamasına ince ince kıydıktan sonra en üste yerleştiriyoruz. Sonra 1,5 kg yoğurda az su katarak ayranla yoğurt arası bir kıvama getiriyoruz. En üste de yoğurdu güzelce yayıyoruz. İsteğe göre de en üste zeytinyağı koyabilirsiniz.
 12. Çok lezzetli bir yemektir. Bir kere evinizde bu yemek yapıldı mı bir daha bu lezzetten uzaklaşmak istemezsiniz. Bloğumun yazılan ilk yemeği olarak en üst sıralarda yer alması da benim için önemli yer almaktadır.
 13. Not: Kızartma işlemlerinden sonra oluşan yağları lütfen lavabodan dökmeyelim. Çevremizdeki insanlarla bunları biriktirelim. Bunları biriktirdikten sonra geri dönüşüm için geri dönüşüm tesislerini arayarak geri almalarını sağlayalım. Çünkü ÇEVRE SEVGİ İSTER.

Yayınlanma Tarihi: 6 Şubat 2011