Çırpma Fasulye Yemeği Tarifi

Çırpma Fasulye Yemeği

Çırpma Fasulye Yemeği Nasıl Yapılır?

  1. Epeydir yapamamıştım çırpma fasulyeyi. Bu hafta sonu fırsat buldum, yapayım dedim.Çırpma fasulye ye bizim oralarda ( Gümüşhane) zulüflü fasulyede denir. Taaa yaz mevsiminden taze fasulye ortaya alınır, bıçakla boydan ve enden ikiye bölünür ve güneş görmeyen odalarda kurutulur. Bu işin Trabzon'da yapılması pek mümkün olmaz çünkü burası nemli olduğu için fasulyeler kurumuyor maalesef küfleniyor. Teyzemin eline koluna sağlık, Gümüşhane'den getirir fasulyelerimizi.
  2. Yukarıdaki mis gibi canım yemeği yapmak için :
  3. Yarım kg. çırpılmış fasulyeYarım kg. kuşbaşı et1 baş iri soğanBiber salçası ( normal salça da olabilir )Tuz, kırmızı biber
  4. Fasulyeyi önceden haşlıyoruz.
  5. Başka bir yerde eti ve ince kıyılmış soğanı kavuruyoruz. Salçamızı ve kırmızı biberi de ekledikten sonra kavurmaya devam ediyoruz.
  6. Daha sonra haşlanmış fasulyeleri ekleyip, sıcak suyumuzu ve tuzu dailave ettikten sonra pişirmeye devam ediyoruz. 30-35 dk. sonra yemeğimiz hazır hale gelmiştir.
  7. Biraz bekledikten sonra yenirse daha lezzetli oluyor sanki ( bana öyle geliyor) birde yanında taze soğan olursa............AFİYET OLSUN :)

Yayınlanma Tarihi: 6 Şubat 2011