Güveç Tarifi

Güveç

Güveç Nasıl Yapılır?

  • Güveç denince aklıma hep Ramazan ayı gelir, gerçekten de Ramazan da daha fazla yapılır güveç. Tadına da doyum olmaz. Aynı malzemelerle çelik yada teflon tencerede yapsanız toprak kabın verdiği lezzeti vermez. Güveç te ben anadolu insanının sıcaklığını hissederim. O duygular, hüzünler, mutluluklar sanki toprak kapta pişen yemekle birlikte bize yansır. Çelik tenceredeki yemeklerde aynı duyguları almak mümkün değil.
  • Güveç denilince akla sadece türlü yapılır gibi gelir; yani sadece et ve sebzelerden yapılan sulu yemek. Halbuki güveçte pişen kuru fasulyenin ve pilavında tadına doyulmaz. Hiç yaptınız mı veya hiç yediniz mi bilmem ama kesinlikle güveç te bulgur pilavı yapmanızı tavsiye ederim :) Birde pastırmalı kuru fasulye. Enfesss bir lezzet.
  • Benim toprak kabtan tepsimde var. Tavukları, köfteleri veya patatesleri dizip fırına veriyorum. Kesinlikle lezzet farkıoluyor fırın tepsisinde pişen veya tavada kızaranlarla.
  • Biz güveçi yaz kış sürekli yaparız. Hele yaz ki malzemelerle sanki daha güzel gelir bana.Fasulye, patlıcan , kabak, biber aklınıza ne gelirse doldururum. Kışın daha sınırlı oluyor. Fasulyeyi de taze bulmak yerine dondurucudan çıkartıyorum, domateste dondurucudan.Havuç, kırmızı salça yapılan biber, patates, bol maydanoz, sarmısakve en önemlisi kuşbaşı et ( kemikli yada kemiksiz farketmez ) Ağır ateşte 1 saati geçer pişmesi. Közde pişen türk kahvesinin tadı ile yavaş pişen yemeğin tadına doyulmuyor bence.
  • Artık bu kadar laf yeter. AFİYET OLSUN :)

Yayınlanma Tarihi: 6 Şubat 2011