Yumurtalı Ispanak Tarifi

Yumurtalı Ispanak

Yumurtalı Ispanak Nasıl Yapılır?

  1. Epeydir ıspanak yapamamıştım. Ya böyle yumurtalı yapmak ya da böreğini yapmak aklımdaydı. Hatta ıspanakları temizleyen kadar kararımı veremedim. Derken yukarıdaki görüntü ortaya çıktı. Yumurtaları kırdıktan sonra sarılarını delip dağıtırım, içleri pişsin diye. Sarıların öbek öbek durması görüntü olarak güzel belki ama içleri pişmemiş oluyor.
  2. Bu yemeğimi 1 kg. ıspanaktan yaptım. Artık kaç defa yıkadım, kaç defa sudan geçirdim bilmiyorum. Çünkü ıspanağın çok iyi temizlenmesi gerekir, aksi takdirde Allah korusun taş yapıyor.
  3. Yapımı çok basit :
  4. Soğan ve kıymayı kavuruyorsunuz, miktarlar size kalmış, ne kadar koymak isterseniz size ait. Hatta kıyma koymayabilirsiniz de. Salçayı da ekledikten sonra hepsini bir güzel kavuruyoruz.
  5. Ispanaklarımızı ekledikten sonra kavurmaya devam ediyoruz. Suyu olsun ekmek batırırız derseniz 1 çay bardağı su ilave edebilirsiniz. Tuzunu da ekledikten sonra kapağını kapatıyorum.
  6. Altını kapatmaya yakın ne kadar yumurta isterseniz ( ben 4 tane kullandım ) bir kasede çırpıp ıspanakların üzerine gezdirdim.
  7. Yumurtalarda piştikten sonra altını kapattım. Gayet güzel sebzeli, sağlıklı bir yemek oldu.
  8. AFİYET OLSUN :)

Yayınlanma Tarihi: 6 Şubat 2011