Kara Lahana Çorbası Tarifi

Kara Lahana Çorbası

Kara Lahana Çorbası Nasıl Yapılır?

  • Bu sefer yöresel bir yemek tarifi vermek istedim. Kara lahana her yerde yetişmiyor, bizim buralarda ise nerdeyse her mevsim vardır. Çorbası, sarması, diblesi (bir günde bunu anlatırım), pidesi derken pek çok çeşidi yapılır. Haşlanırken kokusunu çoğu kişi sevmez. Hatta haşlayıp suyunu sıkıp yemeğe katanlar var ki bence lahananın bütün faydalarını çöpe atıyorlar. Lahana bildiğiniz gibi kuvvetli bir antioksidan. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlıyor, mide ve bağırsak yaralarını yumuşatıyor,ayrıca kansızlığa da birebir. Bu çorbayı kalabalık bir sofra için yaptım, bu yüzden malzemeler miktar olarak size fazla gelebilir, siz ölçülerini azaltabilirsiniz :
  • 3 bağ kara lahana(ince kıyılmış),Yarım kg.mısır yarması (akşamdan ıslatılmış),1 su bardağı şeker fasulyesi (akşamdan ıslatılmış),Yarım kg. kuşbaşı et,2 iri soğan,Domates ve biber salçası,2 yemek kaşığı mısır unu,Tuz,kırmızı pul biber.
  • Akşamdan ıslattığımız mısır yarması, şeker fasulyesi ve kuşbaşı etleri tencereye koyup üzerlerini geçecek kadar su ilavesiylepişiriyoruz. Yumuşamaya başladıklarında 2 iri soğanı doğrayıp ekliyoruz, ardından domates ve biber salçasından 1'er yemek kaşığı, kırmızı pul biberile birliktepişirmeye devam ediyoruz.
  • Daha sonra ince doğranmış kara lahanalar çiğ olarak eklenir ve pişirmeye devam edilir.
  • Bu çorbada tuzu en son ilave ediyorum. Çünkü malzemelerin sertleşip geç pişmesini önlemek için.
  • Altını kapatmadan 15 dk. önce 2 yemek kaşığı mısır ununu yarım su bardağı su ile çırparak çorbaya karıştırıyoruz. 15 dk. bekliyoruz ve altını kapatıyoruz.
  • Son derece besleyici bir çorba. AFİYET OLSUN :)

Yayınlanma Tarihi: 6 Şubat 2011