Kara Lahana Sarması Ve Mantar Sote Tarifi

Kara Lahana Sarması Ve Mantar Sote

Kara Lahana Sarması Ve Mantar Sote Nasıl Yapılır?

  1. Sarmak için saatlerce uğraşırsınız ama hemen biter. Tıpkı resimdeki sarmaların hemen bittiği gibi :) Aslında bütün yemekler emek değil mi?Her şey çok güzel de itiraf etmem gerekirseyemek tariflerini ölçülü vermekte biraz zorlanıyorum. Çoğu yemekleri göz kararı yaparım, site hazırlamaya başladıktan ölçülerini düşünmeye başladım. Elimde geldiğince de ölçü vermeye çalıştım. Fakat bu sarmalar için bire bir ölçü vermem imkansız.
  2. 3bağ kadarkara lahananın sap kısımlarını kopartıp bir güzel yıkayıp kaynar suya batırıp biraz bekletip hemen çıkartıyorsunuz.
  3. Başka yerde yarım kilo kadar kıyma,bol soğan, az pirinç, isterseniz az bulgur, salça, tuz, karabiber, reyhan, sıvıyağı, bol maydanoz(ince kıyılmış) iyice yoğurup lahana yapraklarına ister elinizde isterseniz düz bir zemine yayıp sarmaya başlıyorsunuz. İç malzeme bitene kadar sarmaya devam ediyorsunuz. Kolay gelsin diyeyim artık :)
  4. NOT : Eğer yapraklarınız artarsa bir poşete koyup ağzını sıkı kapatıp derin dondurucuya koyun. İç malzeme de artarsa aynı şeyi yapabilirsiniz. Başıma çok geldi :)Mantarı ailece çok severiz. Sotesi ve fırınlanması en favori çeşitlerdendir bizim için. Sap kısmını çıkarıp tepsiye dizip çukur kısımlarına bir küp kaşar koyup fırına verdiğinizde hem harika bir koku, hem de ağızda harika bir tat bırakıyor.Sotesinde de sucuk, sosis, isteğe göre kuşbaşı veya hiç et koymadan yağ ve soğanı kavurupta yapılabilir. Sonuçta harika iki lezzet :) AFİYET OLSUN :)

Yayınlanma Tarihi: 6 Şubat 2011