Sosyete Mantısı Tarifi

Sosyete Mantısı

Sosyete Mantısı Nasıl Yapılır?

  1. Yine sarmısaklı yoğurtlu bir tarif. Üstteki resim alttaki resmin sarmısaklı yoğurt dökülmüş hali. Ama ne lezzetti tadını hala unutamadım.Kaç tane yediğimi hatırlamıyorum. Sofradaki diğer yemekleri gözüm görmedi bile :) Aslında sosyete mantısının nasıl yapıldığı bilinir ama hiç bilmeyen, denemeyen ve denemek isteyenler için anlatayım :
  2. Önce kıyma ve soğanı kavuruyorsunuz.Artık ne kadar kıyma ne kadar soğan size kalmış.Peynirli yada sebzeli de düşünebilirsiniz ama kıymalı tavsiye ederim.Kavulan kıyma ve soğan ikilisini soğuması için bekletiyorsunuz.Yufka sayısı da size kalmış 4-5 yufkayı üst üstte koyup 5 eşit parçaya bölmeye çalışın. Eğer 5 yufkadan yapıyorsanız 25 tane üçgen yufkanız var demektir.Yufkaların geniş kenarına soğuyan kıymalı malzemeden koyup sarıyorsunuz ve alttaki resimde gördüğünüz gibi kendi etrafında da sarıyorsunuz.Yufkalar bitene kadar aynı işlemi yapıyoruz. Üzerine yumurta sarısı da sürdükten sonra doğru fırına.
  3. Fırından çıkan böreklerin üzerine yumuşamaları için et suyu hazırlayıp dökebilirsiniz. Bunun da pratik bir yolu var tabiki; yukarıdaki gibi bir tepsiye 4 su bardağı suya 2 parça et bulyon atıp kaynatıyorsunuz. Sıcak et suyunu soğuyan böreklerin üzerine döküp böreklerin o kadar et suyunu nasıl çektiğini seyrediyorsunuz. ( Şerbetli tatlılarda olduğu gibi biri sıcak diğeri soğuk olacak)Servis yapacağınız kaba börekleri alıp, üzerine sarmısaklı yoğurdu döküp, dilediğiniz gibi süsleyip, afiyetle yiyorsunuz :)Unutmadan eğer benim gibi dayanamazsanız üzerine sarmısaklı yoğurt dökülmesini beklemeden de yiyebilisiniz :) AFİYET OLSUN

Yayınlanma Tarihi: 6 Şubat 2011