Domates Konservesi.. Tarifi

Domates Konservesi..

Domates Konservesi.. Nasıl Yapılır?

  1. Bugün domates konservesi yaptım. Kızım olmadan önce her şeyi hazır alır, boşuna yer kapladıklarını düşündüğümden bütün boş kavanozları atardım. ama kızım olduğundan beridir tüm boş kavanozları toplar oldumm..:))
  2. Malzemeler
  3. 10kg domates (9 kavanoz) 1 çorba kaşığı tuz 2-3 adet küp şeker Zeytinyağı içerisine eklemek istediğiniz malzemeler; kekik, sarımsak, biberiye... Hazırlanışı
  4. 1. Domatesleri yıkayın. Kabuklarını soyun. Kabukları atmayın, onlar da kullanılacak. Soyulmuş domatesleri dörde bölün. Bölerken sap kısmındaki sarı kısmı atın.
  5. 2. Domatesleri mutfak robotunda ezin. Ezilmiş domatesleri tenereye alın ve orta ateşte kaynatın. Hiç su koymanıza gerek yok domatesler kendi suyunu fazlasıyla bırakacaktır. Yaklaşık yarım saat kaynatın, arada taşmasını engellemek için karıştırın. Onbeşinci dakikada tuzu ekleyin.
  6. 3-Cam kavonozları hazırlayın. İçleri kuru olmalı. Domateslere eklemek istediğiniz malzemeleri ve zeytinyağını da tezgaha hazırlayın çünkü kavanozlama işlemi sırasında çok seri hareket etmek gerekiyor. Kavanozların içindeki ısısını kaybederse kapağın vakumlanması sırasında problem yaşayabilirsiniz.4. Bütün kavanozlara aynı anda doldurmaya çalışmayın. Bir kavanozun işlemini bitirip diğerine geçin. Kavanoza kepçe ile domatesi koyun. Üzerinde 2 parmak boşluk bırakın. Eklemek istediğiniz malzeme (örneğin; 3 diş sarımsak, bir tutam kekik vs.) varsa üzerine ekleyin. 1 tatlı kaşığı sıvıyağı da kavanoza ekleyip kapağı sıkıca kapatın ve hemen ters çevirin.Bu işlemi bütün kavanozlar için tekrar edin. Ters çevirdiğiniz anda tısss diye bir ses duyarsanız ya kapağı iyi kapatmamışsınızdır ya da kapak bozuktur.5. Kavanozlar düz bir zeminde en az 24 saat baş aşağı kalsın. Ters çevirince kapaklarda sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Direkt güneş ışığı almayan ve sıcak olmayan bir yere, kışı beklemeleri için kaldırın.

Yayınlanma Tarihi: 6 Şubat 2011