Yalancı Krem Karamel Tarifi

Yalancı Krem Karamel

Yalancı Krem Karamel Nasıl Yapılır?

  1. Çok hafif ve lezzetli bir tatlı.. Özellikle karameli sevenler için çok uygun.. Yapılışı da çok kolay.. İçindeki yumurta sayısı az olduğu içinde diğer krem karamel tarifleri gibi yumurta kokmuyor ve tadının gerçek krem karamelden hiç bir farkı yok neredeyse..
  2. Malzemeler:
  3. 1 kg süt1 yumurta2 yemek kaşığı un2 yemek kaşığı mısır nişastası9 yemek kaşığı toz şeker1 vanilyaKarameli için bir kepçe toz şeker Hazırlanışı:
  4. Tencereye sütü alıyoruz. Üzerine yumurta, un, mısır nişastası, toz şeker ve vanilyayı ekliyoruz. Sürekli karıştırarak pişiriyoruz. Sonra bu karışımı kaplara alıyoruz. Bu malzemelerden; benim kullandığım büyüklükte kaplar kullanırsanız yaklaşık 8-9 kap çıkıyor..
  5. Daha sonra kaplarımız da ki karışım soğumadan; bir kepçe şekerle kısık ateşte susuz bir şekilde karamelimizi hazırlıyoruz. Soğumamış olan karışımların üzerine kaşıkla pay ediyoruz. Eğer karemeliniz kaplara bay ederken veya ettikten sonra yoğunlaşırsa üzülmeyin. Buz dolabında bekledikçe karamel eriyor ve sıvı halini alıyor. Sonra hazırladığımız kapları buzdolabında 9-10 saat bekletip servis tabaklarına ters çevirip servis ediyoruz.
  6. Burada dikkat etmemiz gereken; krem karameli servis yaparken üzerinde çatlaklar olmaması için nişastayı tam tarif de verilen kadar koymamız ve kaplara boşaltırken hava veya boşluk kalmaması. Bunlara dikkat ettiğiniz taktirde krem karamel de çatlaklar olmaz ve görüntüsü çok güzel olur. Çökmede gerçekleşmez.
  7. AFİYET OLSUN..

Yayınlanma Tarihi: 28 Ocak 2011