Et Ve Sebze Pişirirken Dikkat! Tarifi

Et Ve Sebze Pişirirken Dikkat!

Et Ve Sebze Pişirirken Dikkat! Nasıl Yapılır?

  1. Sebzeli tavuk pişirirken lütfen çiğ tavuğu ve sebzeleri aynı bıçakla kesmeyin!Aynı tahta üzerinde yıkamadan kesmeyin! Neden mi..GIDA-KÖKENLİ HASTALIK NEDİR ?
  2. Gıda-kökenli hastalık gıdaların insanlarda meydana getirdiği hastalıktır. Yüksek oranda rutubet, protein içeren ve asidik karakter taşımayan gıdalar hastalıkların oluşmasında rol oynayabileceklerinden riskli gıdalar sınıfına girerler. Yüksek oranda protein ve rutubet içeren gıdalar ise, süt ve süt ürünleri, yumurta, et, tavuk eti, balık ve midye gibi gıdalardır. Bu tür gıdalar, hastalık oluşturan mikroorganizmaların hızla gelişmesi için uygun şartları taşırlar.
  3. GIDA NASIL RİSKLİ HALE GELİR ?
  4. Gıdalar kontaminasyon ile riskli hale gelirler. Kontaminasyon, istenmeyen zararlı maddeler ve mikroorganizmaların herhangi bir yolla gıdalara bulaşmasıdır. Gıdalar kimyasal, fiziksel ve biyolojik etmenlerle kontamine olabilirler. Kontaminasyon direk olabildiği gibi çapraz-kontaminasyonlar yoluyla dolaylı da gerçekleşebilir.
  5. ÇAPRAZ-KONTAMİNASYON NEDİR ?
  6. Çapraz-kontaminasyon zararlı etkenlerin gıdalara dolaylı yoldan bulaşmasıdır. Aşağıda birkaç çapraz-kontaminasyon örneği gösterilmiştir:
  7. Herhangi bir kişinin zararlı etkenlerle kontamine olması kuvvetli olan tavuk eti gibi çiğ bir gıdaya elleri ile dokunması, daha sonra salata gibi pişirilmeyecek ya da ısı işlemi uygulanmayacak bir gıdaya dokunması (zararlı etkenlerin bir yerden başka bir yere aracı vasıtası ile taşınması).Herhangi bir çiğ gıdaya dokunan bir mutfak malzemesinin (bıçak, kaşık, v.b.) veya temizlik bezlerinin, iyice temizlenmeden yenilmeye hazır başka bir gıdaya dokunması.
  8. http://www.ttkd.org.tr/index_dosyalar/Page1403.htm

Yayınlanma Tarihi: 25 Ocak 2011