Patates Oturtma Tarifi

Patates Oturtma

Patates Oturtma Nasıl Yapılır?

  1. PATATES OTURTMA
  2. Merhaba sevgili yemekoloji sakinleri, içinde bulunduğumuz Ramazan ayında , blogumun önemli bir misyonu olduğunun farkındayım:-) Her gün yeni ve farklı bir tarif ile burda olmaya çabalıyorum.Bugün size yeni tarifim olan "patates oturtmayı" gururlar sunarım...Fakat hızlı yaptığım pratik bir ürün olduğu için sunumda bazı hatalar olursa affola...Malzemeler:
  3. Patates(Kaç tane olduğu mühim değil :-)
  4. Kıyma
  5. Soğan
  6. Maydanoz
  7. Domates
  8. Baharat ve TuzBilirsiniz genelde dozaj vermeyi sevmem o nedenle ne kadar patates ya da soğan olacağı konusunu herkes kendisi ayarlayacaktır diye düşünüyorum...Hazırlanışı:
  9. Patatesleri soyup ortadan ikiye bölün, içini muntazam bir şekilde çıkarın(bu içleri sakın atmayın, rendeleyip patatesin içine katabilirsiniz) daha sonra kızartalım ve bir tepsiye alın.Bu arada içini hazırlamak için soğanı bir tavaya rendeleyin ve kavurun,içine kıymayı domates , maydanoz , tuz ve karabiberi de katarak kavurmaya devam edin.Pişince altını kapatın.Ve tepsiye aldığınız patateslerin içlerini doldurun.Domates ve biber dilimleri ile tepsiyi süsleyin, salçalı su dökerek fırında pişirin...

Yayınlanma Tarihi: 19 Ocak 2011