Çipura Nasıl Pişirillir ? Tarifi

Çipura Nasıl Pişirillir ?

Çipura Nasıl Pişirillir ? Nasıl Yapılır?

 1. Çipura
 2. Çipura nasıl pişirilir ?
 3. Siz daha farklı bir yöntem biliyorsanız paylaşın bizimle.
 4. Ege ve Akdeniz 'in bu namlı balığı Marmara'da seyrek bulunur. Ortalama 25 - 35 cm. boy ve 05 - 3 kg. ağırlıkta en çok 60 cm. ve 6 kg 'da olabilir. Etçil bir balıktır. Kuvvetli çenesiyle küçük kabukluları balıkları ve diğer hayvanları kolayca yer. Yaz devresinde sığlarda kışaylarında da 35 - 40 m. derinliklerde yaşar. İki yaş üstündekiler daha da derinlere iner. Üremeleri Ekim - Aralık aylarında olur. 100.000 - 150.000 yumurta döker. Eti çok lezzetlidir. Ayrıca üretim kültürüne uygunluğu nedeniyle ekonomik değeri çok yüksektir.
 5. Pişirme Biçimi
 6. Tava ızgara buğulama haşlama pilaki
 7. Dönem
 8. Her mevsimde bilhassa eylül ve ekim aylarında
 9. Her mevsimde zevkle yenebilen bu balığın ızgarası buğlaması çorbası fırnını çok güzel olur. Izgara için ideal büyüklük 250 ila 350 gramdır. Daha büyüklerinin fırında pişirilmesi tercih edilmelidir. Buğlama ve çorba için her boyu kullanılabilir. Tadı nefis olan bu balığı katkısız yani ızgara veya fırında yenmesi tercih edilmelidir. Isparaz ve lidaki bu türün küçük çeşitleridir.
 10. kaynak
 11. çipura , çipura nasıl pişirilir , çipura pişirme , çipura pişirme tekniği , çipura nasıl pişer , çipura ne zaman yenir

Yayınlanma Tarihi: 18 Ocak 2011