Tarhana Tarifi

Tarhana

Tarhana Nasıl Yapılır?

 1. Bu sayfada evde kendimizin yapabileceği, genelde kışlık malzemelerden bahsetmeye çalışacağım.
 2. Tarhana Nasıl Yapılır
 3. Gerçi şimdi marketlerde herşeyi hazır bulmak mümkün.Ama benim gibi takıntıları olan vardır eminim mümkün olsa herşeyi evde yapacağım. Önceden zaman bulamamaktan şikayetçiydim,şimdi zaman bol sayılır.İlk defa bu sene tarhanamı annemden beklemek yerine kendim yaptım.Sizlere de annemin tarifini veriyorum.Çok emek istese de yapıldıktan sonra kendinizle gurur duyacaksınız.
 4. Malzemeler:
 5. 2,5 Kg.Kırmızı etli biber
 6. 2 Kg.Domates
 7. 1,5 Kg.Kuru soğan
 8. 1 Kg.Yoğurt
 9. 1 Paket çemen baharatı
 10. 1/2 Su bardağı kırmızı pul biber
 11. 1/2 Su bardağı toz karabiber
 12. 1 Paket hamur mayası
 13. Tuz
 14. Un (Yaklaşık 8 kg kadar)
 15. 1/2 Su bardağı kadar isteğe göre salça da katabilirsiniz.
 16. Yapılışı:
 17. Kuru soğan,domates,biber temizlenip yıkanır iri iri doğranarak büyükçe bir tencerede su koymadan pişirilir.Soğuduktan sonra süzgeçten geçirilerek posası ayıklanır.Süzdürülen karışıma diğer malzemeler ilave edilip katı bir hamur yoğrulur.Büyükçe bir leğene alınıp üzeri örtülür.Sık sık kontrol edilerek kabardıkça yoğrulur ve 10 gün mayalandırılır.
 18. Mayalanma işlemi bittikten sonra büyükçe bir masaya temiz bez serilerek hamurdan küçük parçalar alınıp yassı şekil verilir ve bezin üstünde kurumaya bırakılır.Hafif kuruduktan sonra ufalama işlemi yapılır. (Şimdi bu ufalama işlemini robotlorla yapabilirsiniz)Toz haline gelene kadar bütün tarhana aynı işlemden geçirilir.Tekrar beze yayılır zaman zaman karıştırarak iyice kuruması sağlanır.Bez torbaya alınarak serin ve kuru yerde saklanır.

Yayınlanma Tarihi: 12 Ocak 2011