Zeytinyağlı Yaprak Sarma Tarifi

Zeytinyağlı Yaprak Sarma

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Nasıl Yapılır?

 1. Bir lezzetle daha sizlerle birlikteyiz.
 2. Bu sefer yapımı biraz daha zor, Türk toplumunda gayet makbul ve bir o kadar da lezzetli bir yemek. Zeytinyağlı Yaprak sarma.
 3. Hemen biz nasıl yaptık anlatmaya başlıyorum.
 4. Tuz yönünden epey zengin olan salamura yapraklarımızı soğuk suyla bir iki sefer yıkadıktan sonra kaynamış suda bekletiyoruz (kaynatmıyoruz) Gerekirse kaynamış suyu değiştiriyoruz ta ki tuzu istenilen seviyeye gelene kadar. Yapraklarımız suda beklerken bizde sarmamızın içini yapmaya koyuluyoruz.
 5. Bizde Zeytinyağlı sarılırken az sarılmaz. çünkü yiyenlerin tadı damağında kalmamalı doya sıya tadı çıkarılabilmeli :) Ama ben size 2 su bardağı pirinç üzerinden anlatacağım.
 6. Pirinçleri iyice yılayıp 15-20 dakika kadar soğuk suda bekletiyoruz.
 7. Tenceremize bol miktarda zeytinyağı döküyoruz (yarım su bardağı kadar) 1 büyük kuru soğanı ince ince doğrayıp zeytinyağın içine atıyoruz. Ardından 1 çay tabağı kadar kuş üzümü ekliyoruz. soğan ve kuş üzümü iyice kavruluyoruz. iyice süzdüğümüz pirinçlerimizi ekliyoruz ardından birlikte bir miktar kavuruyoruz. içine 1 tatlı kaşığından biraz dada az domates salçası ekliyoruz. kavurmaya devam. iç hazırlarken her zaman tercihimiz taze nane olmuştur tabi yoksa kuru naneyle de yapabilirsiniz. Bİz yarım demet taze nane yaprakları kullandık. ve yarım demet maydonoz. çok ince olmamak kaydıyla kıydık ve içimize ekledik ve karıştrdık. 1 su bardağı kaynamış suyu pirinçlerin üzerine döktük 1 dakika kaynattık ve içimizi dinlenmeye aldık.
 8. İç soğuyana kadar sizde bizim gibi kahvelerinizi yudumlarsanız hem dinlenmiş olursunuz hemde sarmaları sarma sürecinde ihtiyacınız olan enerjiyi kazanmış olursunuz.
 9. Çok güzel bir iç oluyor. Bu içle isterseniz biber doldurun isterseniz patlıcan hepsine çok yakışıyor.
 10. işte en zor kısma geldik Sarma işlemi. hiç bilmeyenler için resimde gördüğünüz şekilde yaprağı serin ve içi yerleştirin
 11. kenarları içe katlayın ve sarın
 12. Her bir sarmayı dibine yaprak serdipiniz tencerenize sıralayın.
 13. üzerine biraz daha zeytinyağ gezdirin ve halka halka dilimlenmiş limonlar yerlestirin üzerine ısıya dayanıklı bir tabak koyun ki pişerken yapraklarınız dağılmasın. sarmalar hizasında kaynamış su dökün önce yüksek ateşte kaynatın kaynadıktan hemen sonra altını kısıp ağır ağır 1 saatte pişmesini bekleyin.
 14. ister sıcak yiyin ister soğuk yiyin ama dikkat etin parmaklarınızı yemeyin..
 15. AFİYET OLSUN :)

Yayınlanma Tarihi: 1 Ocak 2011