Makarna Masali Tarifi

Makarna Masali

Makarna Masali Nasıl Yapılır?

  1. 19. yüzyılda yaşamış olan Napoli'li yazar Matilde Seraro bir masalında, Napoli'yi makarnanın ilk şehri olarak anlatır. Bu masalda, 1220 yılında Napoli'de yaşayan Chico adlı bir büyücü anlatılıyor. Bu büyücü, evinden dışarıya sadece pazardan sebze ve domates almak için çıkıyor.Chico günlerini kabarcıklar çıkararak kaynayan bir kazanın önünde geçiriyor, geceleri de çok eskilerden kalma el yazması kitaplar okuyordu. Yıllarını böyle geçirdikten sonra bir gün Chico hedefine ulaştı. Keşfine çok sevindi, çünkü keşfi dünyadaki tüm insanlarınmutluluğuna katkıda bulunacaktı.
  2. Bütün bunlar olurken, kocası kralın mutfağında çalışan Jovanella adlı bir kadın, evinin balkonunda Chico'nun her hareketini gizlice gözlüyordu. Sonunda Chico'nun sırrını keşfetti ve kocasına bu yeni yemeği hemen kralın şefine söylemesini istedi. Çünkü kral bu yemeğin tadına mutlaka bakmalıydı. Böylece koca aşçıbaşına, aşçıbaşı uşağa, uşak konta derken bu yeni lezzet kralın kulağına gitti. Aynı yiyecekleri yemekten bıkmış olan kral, yeni değişik bir lezzet tadabileceği için çok mutlu oldu. Jovanella kralın mutfağına çağrıldı ve büyücü Chico'dan çaldığı tarifi kral için hazırlamaya başladı. Hamur yapmak için unu, suyu ve yumurtayı karıştırdı. Sonra hamuru kağıt gibi incecik açtı, bunları şerit şerit kesti, bu şeritlere halka şekli verdi ve kurumaya bıraktı. Daha sonra soğanları, eti ve domatesleri sos haline gelene kadar hafif ateşte pişirdi. Makarnayı kaynar suda haşladı, süzdü. Hazırladığı sosa "Parma'nın en meşhur peyniri"ni de ekledi ve makarnaya karıştırdı. Kral Jovanella'nın yapmış olduğu yemekten çok etkilendi ve ona böyle güzel bir şeyi nasıl keşfettiğini söyledi. Jovenalla tarifi kendisine bir meleğin rüyasına girerek verdiğini söyledi ve kral tarafından cömertçe ödüllendirildi. Chico ise herkesten sakladığı müthiş keşfinin kokusunu bir komşusunun mutfağından burnuna ulaştığına inanamadı. Komşusuna bu tarifi nasıl elde ettiğini sordu. O da Chico'ya bu yemeğin, bir kadına rüyasına giren melekler tarafından tarif edildiğini söyledi. Kalbi kırılan Chico'yu o günden sonra hiç kimse görmedi.
  3. Ancak bu işin masal tarafı. Gıda tarihçileri ise makarnanın anavatanı hakkında sürekli bir tartışma içerisindeler. Örneğin, Marco Polo'nun 1292 yılında, makarnaya Çin'de rastladığı ve İtalya'ya getirdiği söylenir. Ancak İtalyan tarihçiler, makarnanın Marco Polo'dan çok önce bilindiğini iddia eder. Sicilyalılar ise edebiyatlarından "Macarruni"yi referans gösterip, makarnayı kendilerinin bulduğunu söylerler. Bazı araştırmalara göre, İtalyanlar binlerce yıl önce makarnayı Araplardan almışlar. Ortadoğu ile ticaret yapan İtalyanlar, o dönemde "el -rişta" diye adlandırılan, günümüz mutfağında "erişte" diye bilinen yemeği, hem lezzetli hem pratik bularak ülkelerine taşımışlar.
  4. 14. yüzyıl yazarlarından Boccacio'nun da, "Dacemeron" isimli eserinde makarna üzerine hikayeler var. O yıllarda Sicilya ve Napoli'de makarna teknolojisi iyice yaygınlaşmış İtalya'dan sonra Çin'de geleneksel bir yemeğe dönüşmüş.
  5. Dünyada ilk makarna fabrikası ise 1848 yılında ABD'de kuruluyor ve makarna insanlık tarihinin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olduğunu ilan ediyor. Şimdi bu pratik, sağlıklı lezzet, tüm dünyada sofraların baştacı.
  6. Sağlıklı ve esen kalın.

Yayınlanma Tarihi: 28 Aralık 2010