Yemek Yeme Adabi Tarifi

Yemek Yeme Adabi

Yemek Yeme Adabi Nasıl Yapılır?

  1. YEMEK YEME ADABI
  2. MEVLAMIZ ayeti kerimesinde buyuruyorki
  3. külü veşrabu vela tüsrifu innehu la yuhıbbul müsrifin
  4. Mağnası-yiyiniz içiniz israf etmeyiniz muhakkak ki allah israf edenleri sevmez
  5. Allah Rasulü Hazret-i Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :
  6. Ey iman edenler Allah'ın size helal ettiği temiz şeyleri haram kılmayın, hududu da aşmayın. Doğrusu Allah, aşırı gidenleri sevmez. Allah'ın size verdiği rızıktan temiz ve helal olarak yiyin. İnandığınız Allah'dan sakının.
  7. Tirmizi
  8. 01. Sofra hazırlanırken yardımcı olmak.02. Yemekten önce ve sonra elleri yıkamak.03. Büyükleri sofraya oturmadan sofraya oturmamak.04. Besmele çekip, Allah'a vermiş olduğu nimetler için şükür etmek.05. Yemeğe önce yaşça veya mevkice büyük olan kişinin başlaması uygundur06. Sağ eliyle yemek.07. Lokmayı ağza göre almak ve iyice çiğnedikten sonra yutmak.08. Lokmayı yutmadıkça ikinci lokmaya el uzatmamak.09. Önündeki yemeği soğutmak için, yemeğin içine üflememek.10. Başkalarını tiksindirecek, iğrendirecek harekette bulunmamak ve söylememek.11. Ağızda yemek varken konuşmamak, gülmemek.12. Başkasının lokmasına ve yediğine bakmamak.13. Elini yemek kabına silkmemek ve lokmayı ağzına götürürken başını tabağa doğru uzatmamak.14. Yemek seçmemeye özen göstermek.15. Yemeği aynı kaptan yeyip, tabağın ortasından değil, kendi önünden yemek.16. Lokmasını ve aldığı yemeği bitirmek.17. Tabaklarda artık, sofrada kırıntı bırakmamak.18. Toplu yemek yenirken herkes yeyip bitirmedikçe sofradan kalkmamak.19. Yemek bitince "Elhamdülillah" demek.20. Yemeği yapana teşekkür etmek.21. Sofra kaldırırken yardımcı olmak.22. Yemek sonrası elleri yıkamak, dişleri fırçalamak.23. Sokaklarda yemek yememek ve içmemek.24. Gezinerek yemek yememek.25. Helalinden, temiz yemek ve Allah'a şükretmek.26. Acıkmadan yemek yememek.
  9. Bir hadis-i şerifte:"Sizden biriniz yiyeceği zaman sağ eli ile yesin,içeceği zaman da sağ eli ile içsin.Zira şeytan sol eliyle yer, sol eliyle içer." buyurulmuştur.

Yayınlanma Tarihi: 28 Aralık 2010