Irmik Helvasi Tarifi

Irmik Helvasi

Irmik Helvasi Nasıl Yapılır?

 1. Evet, uzun zamandır buralarda değildim. Nihayet geldim. Mart sonu işten ayrıldım. Erken emeklilik :) işlerimi hallettim ve canım oğluşumla beraber vakit geçirmeyebaşladım. Büyümesinin bu evrelerini kçırmak istemedim. :) Bundan sonra yeni tariflerim, yeni yazılarımla sık sık buralarda olmaya çalışacağım. Beni yalnız bırakmadığınız ve ilginiz, ziyaretlerinizi devam ettirdiğiniz için çok teşekkür ederim.
 2. Şimdi gelelim İrmik helvasına, daha önce hiç yapmamıştım.Artık deneme zamanı geldi diye düşündüm. Buyrun size sevgili Semra Teyzemizin (Allah rahmet eylesin)yaptığı şimdi de elden ele geçenhelva tarifini yapmaya geldi.
 3. İrmikHelvası
 4. 1/2 kg. İrmik
 5. 1/2kg. Şeker
 6. 250gr.Margarin (yarım tereyegda koyabilirsiniz)
 7. 1/2 Lt Süt
 8. 1/2 lt.Su
 9. 100 gr. Çam fıstığı
 10. Öncelikle süt, su ve şekeri ayrı bir yerde kaynatalım ve ılınmaya bırakalım. Diğer tarafta bir tencereye yağımız koyalım ve eritelim. İrmiğimizikoyalım ve kavurmaya başlayalım. Kavurma işi biraz zaman alacak , sabır ve sevgi katmayıda unutmayın.biraz kavurduktan sonra fıstıklarıda ilave edelim ve kısık ve orta ateş arasında kavurmaya devam edelim. Irmık ve fıstıklarımız altın sarısı rengine gelince şerbetimizi ilave edelim ve kısık ateşte biraz karıştırıp demlenmeye bırakalım.
 11. Ilınınca servis yapalım. Afiyet olsun.

Yayınlanma Tarihi: 28 Aralık 2010