Zeytinyağlı Biber Dolma : Tarifi

Zeytinyağlı Biber Dolma :

Zeytinyağlı Biber Dolma : Nasıl Yapılır?

 1. Efendim dolmayı yiyenler iyi yaptığımı söylerler. Birde şu teknolıjı sorunumu aşsam da yaptığım mamaların resimlerini koyabilsem. İnşallah onu kısa zamanda çözerim. Eminimki tarfileri okuyan sizler eh resimde olsa fena olmazdı, bakalım gerçketen denemeye değermi diye düşünüyorsunuzdur. Haklısınız bende yemek sitelerine bakarken resimli olanları tercih ediyorum. (buda benim itirafım) Halledeceğim
 2. Şimdi gelelim tarifimize. Aşağıdakimiktari siz kişi sayısına göre arttırabilirsiniz.
 3. 8-9 adet dolmalık biber
 4. 1/2 bardak z.yağ
 5. 1 su bardağı prinç (yıkanmış süzülmüş)
 6. 1 irice soğan, kucuk kucuk doğranmış
 7. 1-2 yemek kasığı dolmalık fıstık (buda sizin zevkinizle alakalı biz bol fıstıklı severiz)
 8. 1-2 yemek kaşığı kuşüzümü
 9. 1 yemek kaşığı nane (arttırabilirsiniz)
 10. 1 çay kaşığı tarçın
 11. 3-4 adet kesme şeker
 12. 1-2 cay kaşığı yenibahar
 13. 1 adet domates
 14. 2,5 bardak su
 15. umarım bişey unutmadım :)
 16. Tuz elbette tuzu unuttum buda sisin damak zevkinize göre ayarlanır.
 17. Şimdi tenceremize 1/2 bardak z.yağımız alalım. hata miktarını azıcık arttırabılırız. ocağa koyalım içine doğradığımız soğlanları ve kesme şekerlerimiz ilave edelim.(efendim kesme şeker z.yağının cabuk yanmasını önlediği için konulurmus z.yağlılara. Etle piştiğinde zaten et engellermiş, buda kucuk dip not olsun)5-6 dakika soğanlarımız döndurelim ve içine fıstıklarımızı katalım. kısık ateste pişirmeye devam edelim. (bakın soğanları öldurun demiyorum. Katlıam yapmıyoruz hhee. Yemek yapıyoruz. Onu ne kadar cok seversek o kadar lezzetli yapıyoruz) Bu arda ben genelde 1-2 diş sarmısakta koyarım bu sizin arzunuza bağlı. ince kıyılmış. Yerken de belli olmuyor.
 18. Soğanlarımız pembeleştikten sonra princimizi ilave edelim. Butun malzemeyi iyice kavuralım. Hanı derler ya pirinçler sefaflasana kadar. Sonra 1 bardak suyumuz ilave edelim ve baharatlarımızı, kuş üzümü, nane, yenibahar, tuz, tarcınkarıştıralım ve tencerenin ağzını kapatalım. Suyu ceksin altını kapatalım bırakalım demlensin.
 19. Diğer tarafta dolmalık biberlerimizi yıkadık tepelerini bıcakla keserek doldurmaya hazır hale getiridik. Harcımızda ılındı ve biberlerimizi kasık yardımıyla doldurduk. Doldururken tıkıs tıkıs doldurmaktan kacınıyoruz. Princlere gevseme imkanı bırakalım değilmi. Bu harç ortalama 8-9 bibere yeter. sonra üzerlerine domesten kapaklar yapıp 1,5 bardak suyumuzu koyalım, azıcık yağ gezdirem.su kaynayınca ocağı kısalım ve pisilerim. Suyunu cekmesini beklemek durumunda değiliz. Önemli olan pişmesi. 40 dk falan yeterlı oluyo ama princinizde önemi büyük. prinçler tane tane görünücek. Ne lapa olucak nede diri.
 20. Sonra servis tabağımıza alıp dereotu ve maydanaozla susluyoruz ve soğuk servis yapıyoruz.
 21. Afiyet olsun.

Yayınlanma Tarihi: 28 Aralık 2010