Torpil Tarifi

Torpil

Torpil Nasıl Yapılır?

 1. İzmirin meşhur torpili...İnternette değişik isimlerle anılmış,yazılmış...ama doğrusu ''TORPİL'' :) Orta okuldayken,eve dönüş yolunda,önünden geçtiğim pastaneden,diğer çocuklar gibi ben de bir şeyler alırdım.Benim aldığım o birşeyler hep torpil olurdu.Çocukluğunda tatlıyı çok sevmeyen,tuzlu ve ekşi aşığı birisi için tezat bir durum olsa da,bayıla bayıla yerdim.Hala çok severim.Maalesef uzun zamandır şöyle güzelini,tazesini yemedim.En iyisi kendim yapmak diye düşünüp,geçtim internet başına.ooo...Baktım ki bizim torpilin tarifleri almış başını gidiyor,hem de başka isimlerle,hemen ben de yapmalı ve bloğuma koymalıyım dedim.İşte karşınızda Güzel İzmirime özgü bir lezzet daha Torpil
 2. Malzemeler:
 3. 1 paket milföy (20 adet)
 4. 1 lt süt
 5. 6 yemek kaşığı nişasta
 6. 6 yemek kaşığı şeker
 7. 2 paket krem şanti
 8. Yapılışı:
 9. Öncelikle süt,nişasta ve şeker karıştırılarak pişirilir.Bu muhallebi soğumaya bırakılır.Soğuduktan sonra krem şantiler,toz halinde muhallebiye blendırlakarıştırılır.Muhallebi çok katılaştığı için bu aşamada muhallebisini karıştırmakta biraz zorlanabilirisiniz.Tamamen homojen bir krema oluşturulur,kenarda bekletilir.
 10. Milföyleri paketten çıkarttığımızda iki tanesi birbirine yapışık olur ve bu iki milföy birbirinden ayrılmadan kullanılır.Milföylerin arasındaki naylonu milföyün üzerine koyulur,merdaneyle hafifçe açılır.Uzunlamasına 1 parmak kalınlığında şeritler kesilir.Külah şeklinde kalıbınız varsa,bu şeritler yağlı kağıtla kaplanmış kalıplara,en alttan başlanarak sarılır.Her kat azıcık birbirinin üzerine getirilir.fırın tepsisinedizilir.Eğer külah kalıbınız yoksa,karton ya da beyaz takvim kağıdından klahlar yapıp kullabilirsiniz.Benim 2 adet kalıbım vardı.Ben kalıplarımı kullanarak,yağlı kağıtlardan kalıplar yaptım.Hamur ağır gelip kağıtları yassılaştırmasın diye de içlerine,enlemesine 2'ye 3'e kesilmiş havuç parçaları koydum.
 11. 180 dereceye önceden ayarlanmış fırında,külah milföyler kızarana kadar pişirilir.Soğuyunca krema sıkacağıyla içlerine krema doldurulur.Hindistan cevizi,çikolata rendesi,renkli şekerlemeler vs.. süslenir ve üzerine mutlaka pudra şekeri serpilir.Afiyet olsun.

Yayınlanma Tarihi: 28 Aralık 2010