Havuç Kalyesi Tarifi

 Havuç Kalyesi Tarifi

Havuç Kalyesi Nasıl Yapılır?

  1. Malzemeler 1 tutam ceviz içi Kara biber 3 çorba kaşığı öğütülmüş ceviz 1.5 kahve kaşığı tarçın 1 küçük salkım üzüm 2 kahve kaşığı dövülmüş kişniş 3 çorba kaşığı nar ekşisi 2 adet kuru soğan 250 gr. koyun kıyması Tuz Tuz nane, Kuru nane, Gülsuyu 4 çorba kaşığı nebâtî yağ Zencefil 1 demet havuç Damla sakızı 500 gr. koyun budu etYapılışı Küçük kuşbaşı kesilmiş eti yağda çevirin. Çok az su ve 2 bütün kuru soğanı ekleyin. Pişmeye bırakın. Bu arada, üzümü soyup çekirdeklerini giderin. Nar ekşisi ile birlikte mikserden geçirin.
  2. Kıymaya 1 kahve kaşığı öğütülmüş kişniş, ½ kahve kaşığı tarçın, kara biber, biraz sakız ve zencefil ekleyip fındık büyüklüğünde köfteler hazırlayın. Etlerin pişmesine yakın soğanları tencereden çıkarın. Halka doğranmış havuçları, köfteleri ve mikserden geçirilmiş nar ekşisi ile üzüm suyunu katın. Birer kahve kaşığı öğütülmüş kişniş, tarçın, kara biber, sakız, zencefil ve taze naneyi ilâve edin. Tencereyi pişmeye bırakın.
  3. Piştikten sonra, ateşi söndürüp üstüne ceviz içi, dövülmüş ceviz, kuru nane ve son olarak, gülsuyu serpin ve dinlenmeye bırakın.
  4. Kaynak : http://www.yemek-tarifi.info/

Yayınlanma Tarihi: 27 Aralık 2010