Pasta Keki Tarifi

Pasta Keki

Pasta Keki Nasıl Yapılır?

  1. Slm, 35 yaşında reklamcı ve satışçılık hayatıma yeni bir yön vermeye karar verdim.
  2. Genelde evde tüm erkekler gibi miskin miskin yatıpTV' de maç seyretme keyfine elimde içeceğimle yaşamak daha kolay oluyor. Boş zamanlarımda, genelde pazar günleri, pazardan aldığım taze sebzelerle yemek yapmak hoşuma gidiyor. Sanırım bundan dolayı aşçılık yapmak konusunda içimde enteresan bir istek duymaya başladım. Evde yaptığım yemeklerin tariflerini annemden alıyorum, eşim bu konuda bana biraz kızsa da. Ancak egeli olmamızdan kaynaklanan ve özellikle zeytin yağlı yemekler konusundaki bilgisi fazla olmasında dolayı anneme sormaktayım. Eşim ve ailesi farklı bir kültürden geldikleri için (iç anadolu) genelde zeytin yağlı yemek yapmıyorlar. Bense yıllardır bekar hayatı yaşayıp onca et,pide, döner, dürüm vb.yedikten sonra tekrar özüme dönmek istedim. Annemin tarifleriyle; zeytin yağlıprasa (çoğu kişi sevmez), z.y.kabak, z.y dolma, z.y.patlıcan, z.y karnıbahar vb, ıspanak, kıymalı patates, kıymalı patlıcanve benzeri bir çok özellikle sebze yemeğini severek yapıyor ve yiyiyorum. AradaTV' dan gördüğüm, çilekli tatlılar, ballı muffin, pastane poğaçası, muhallebi, muzlusunu da yaptım vb. tatlılarda yaptım. son şaheserimi dün yapacaktım ki hüsrana uğradım.
  3. Anlatayım; dün saat 19:00 gibi evdeydim, eşim işten daha gelmemişti, bende önce krema nasıl yapılır diye tariflere bakmaya başladım, oradan pasta kreması ve son olarak pasta nasıl yapılıra geldim. Büyük bir şevkle pasta kekimi yapmaya başladı. Baktığım yerde uzmantv de özgür şef. sanırım bir yerini kaçırmış olacağım ki, kalıp gibi bir kek harcı ortaya çıktı, yinede fırına verdim, 30 dk sonra bıraktığım gibiydi :) sonradan eşime danıştığımda içine biraz süt koymak sıvılaşmasını sağlayabilir dedi. tabi özgür şef de aynı öneriyi yapıyor ama benim gözümden kaçmış. Bu hüsrandan sonra elimdeki malzemede az olduğundan eşimin yeniden yapalım teklifini geri çevirdim.
  4. Neyse ikinci hüsranıma geçeyim. Saat 22 olmasına rağmen daha yemek yemediğimiz aklımıza gelince eşim sana bir şeyler hazırlayayım dedi, bende bırak ben bir çorba yaparım deyip tarhana yapmak için kolları sıvadım. Bu ilk olacağından yine internetden bir aşçının bilgisiyle, sanırım oktay ustaydı, yaparken, eşimin tarifiyle yaptık. Burada da eşimin ısrarla daha su koy söylemlerine, yeterli çok sulu olmasın dediğim için kalıba yakın bir çorba içmek zorunda kaldık :) biraz koyuydu anlayacağınız.
  5. Gece 23 de yemek yememiz ile son buldu. Anlıycanız, daha deneyim kazanmam gerekiyor, sanırım bir kursa gideceğim.
  6. Bu arada daha sonra, yaptığım şeyleri deneyimleyipdiğer aşçı veya deneyimli arkadaşların yaptığı gibiburada yayınlamak gibi bir yola gidebilirim.
  7. Bana zeytinyağlı yemek tarifleri,Pasta, kek vb yapımında püf noktalar vebilgi vermek için yazabilirsiniz.
  8. Şimdiden teşekkürler.

Yayınlanma Tarihi: 27 Aralık 2010