Fasulye Diblesi Tarifi

Fasulye Diblesi

Fasulye Diblesi Yapılışı

  • Bu yemek karadenize özgü bir çeşit ve bir çok sebze ile yapılabilir. Bu sayfada tarifleri yaparken eğer biliyorsam yemeğin orjinal tarifini de vermeye çalışıyorum. Ben evdekilerin damak lezzetine göre değişiklik yaptığım için bazı farklar olabiliyor.
  • Orjinalinde 1 kilo fasulyeye 2 - orta boy soğan ,2-3 domates ve bir çay bardağıpirinçile yapılıyor. Soğanlar doğranıp kavrulur domatesleri ilave edilir ve fasulyaside ilave edilerek kavrulur fasulyeler yumuşayınca pirinci ilave edilip pişirilir suyu yetmezse az ilave edilebilir. Bu format yemek şekline daha yakın.
  • Bizim evde sade zeytinyağlı fasulye sevildiğ içineğer dible yaparsam pilava daha yakın yapıyorum.
  • 1 kilo fasulye için 2 bardak pirinç kullanıyorum bu sefer domates kullanmadım ama arzu edilirse kullanılbilir. Ben fasulyeleri buharda haşladığım için normal pilav yapar gibi soğanı ve fasulyeyi hafif kavurup pirinç için yeterli su miktarını ilave ettim kaynayınca tuzunu ve pirinci ilave edip pirinçler pişince kapatıp demlenmesini bekliyoruz. Hatta yağı ilk başta az kullanıp altını kapatınca biraz zeytinyağ gezdirip demlenmesi için bırakıyoruz. Yanında ayran ile çok sağlıklı bir öğün. Afiyet olsun.

Yayınlanma Tarihi: 25 Aralık 2010