Yalanci Susodalı Böreği Tarifi

Yalanci Susodalı Böreği

Yalanci Susodalı Böreği Nasıl Yapılır?

 1. Su böreği aslında biz küçükken annemin her hafta sonu yaptığı bir börekti. Tabii ki orjinalini yapıyordu. Ancak artık yaşlandıkları için yalancı böreklerle idare ediyoruz. Aslında bir gün mutlaka aslını da yapıp sizlerle paylaşacağım İnşallah. Şimdilik sahtesiyle idare edin lütfen...
 2. Malzemeler:
 3. 6 adet yufka
 4. 200 gr. tereyağı (yoksa teremyağ veya margarin)
 5. 2 adet soda
 6. 5 adet yumurta
 7. Yeterince beyaz peynir
 8. maydanoz
 9. Yapılışı:
 10. Fırın tepsimizi yağladıktan sonra yuflakarımızı hiç bölmeden büzüştürerek tepsiye yayıyoruz.kuru olarak üç yufkayı üstüste yerleştirdikten sonra her yerini kaplayacak miktarda peynir ve kıyılmış maydanoz serpiyoruz.Sonra diğer üç yufkayı da aynı şekilde kuru olarak büzüştürerek üstüste yerleştiriyoruz. Sadece en üstteki yufkayı sermeden önce tepsinin üstüne koyup kenarlarından kesiyoruz.Önce kenardan artanları,daha sonra da tepsi büyüklüğündeki parçayı yerleştiriyoruz. Böylece böreğimizin en üstü düzgün oluyor.
 11. Tereyağını bir tavada erittikten sonra böreğimizi isteğe bağlı büyüklükte dilimliyor ve kesilen yerlerden tereyağını gezdiriyoruz. (Tıpkı baklava yağlar gibi). En üste de yumurta ve soda karışımını döküyoruz. 200 derecede sıcak fırında pişiriyoruz.
 12. Bu börek hazırlandıktan sonra bekletilirse çok daha güzel kabarıyor. Afiyet olsun...

Yayınlanma Tarihi: 24 Aralık 2010