Kiymaliispanaklipirasali Açma Börek Tarifi

Kiymaliispanaklipirasali Açma Börek

Kiymaliispanaklipirasali Açma Börek Nasıl Yapılır?

 1. MALZEMELER
 2. 1 Kilo un
 3. 1 şişe maden sodası soda
 4. 2 çorba kaşığı sıvıyağ
 5. 2 çorba kaşığı limon suyu
 6. 1 çorba kaşığı tuz
 7. 1 paket katıyağ
 8. 4 adet pırasa
 9. 1 baş kuru soğan
 10. 250gram ıspanak
 11. 250gram kıyma
 12. 2 yemek kaşığı kıymayı kavurmak için sıvıyağ
 13. Tuz ,karabiber ,pulbiber
 14. YAPILIŞI
 15. Sodayı, sıvıyağı, tuzu ve limon suyunu koyup, iyice yoğuruyoruz. İyi yoğurulmuş, yumuşak bir hamura ihtiyacımız var. Gerekirse biraz su ekleyebiliriz. Hazırladığımız hamuru 15 dakika dinlendiriyoruz. Bu sırada kıymayı tavaya koyup suyunu çekene kadar kavuruyoruz sıvı yağı ve soğanları yemeklik doğrayıp ilave edip hep beraber kavuruyoruz ,ince doğradığımız pıasalar ve ıspanaklarıda katıp biraz daha kavuruyoruz karabiber ve tuz katkısıyla lezzetlendiriyoruz. Dinlenen hamuru iki yumağa, her yumağı da yine ikiye bölüyoruz. Böylece, dört eşit parça hamurumuz oluyor.
 16. İlk yumağı incecik açıyoruz... İncelttiğimiz hamurun üzerine, eritmiş olduğumuz katıyağı kaşıkla gezdirip, elimizle her yerine sürüyoruz. Bu yağ katladığımız katmanların birbirine yapışmasını engelleyecek.
 17. Hamurun bir katını üstüne katlıyoruz, yine üzerine yağ sürüp diğer kısmını da üstüne kapatıyoruz.
 18. Yine tüm üstünü kaplayacak şekilde yağı sürüp, bu kez yanları kapatıyoruz. Böylece elimizde kare bir paket oluşuyor. Bu paketi kenara alıyoruz
 19. Ve yağlayarak, üzerine kenarları kapatıp, büyük bir paket elde ediyoruz.
 20. diğer yumağı, yine incecik açıp, yağlıyoruz. Ortasına az evvel yaptığımız paketi koyuyoruz. Yine her bir katı yağlıyoruz.
 21. Hazırladığımız paketi, üzerini örtüp, buzdolabında iyice soğutuyoruz.
 22. Hamuru, istediğimiz büyüklüğe göre eşit parçalara bölüyoruz. Karelerden birini alıp oklavayla büyütüyoruz. Ortadan yanlara doğru açmaya dikkat ediyoruz ki oluşturduğumuz katlar bozulmasın.
 23. üçte birine pıraslı içimizi koyuyoruz. İki yandan üzerine kapatıyoruz.
 24. Kenarlarına hafifçe bastırıp, ters çevirerek yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye diziyoruz. Üzerine kalan yağı fırça ile sürüyoruz ki pul pul olsun. Kızgın fırına sürüp, altları ve üstleri kızarana dek pişiriyoruz.

Yayınlanma Tarihi: 24 Aralık 2010